Tesla Model 3 má za sebou crash testy. Získala top hodnotenie

0

Tesla Model 3 má za sebou kompletné crash testy. Tie dopadli podľa očakávania na výbornú. Elektrický sedan strednej triedy získal plný počet hviezdičiek nielen v hlavných kategóriách, ale aj vo všetkých podkategóriách.

Tesla Model 3 ide v šľapajách svojich starších, väčších a drahších súrodencov, ktorými sú Model S a Model X. Všetky 3 aktuálne predávané elektromobily značky totiž dosiahli plný počet hviezdičiek v rámci 3 hlavných kategórií aj 8 podkategórií.

Jednalo sa o crash testy Amerického národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA), ktorý je obdobou európskeho Euro NCAP. Úrad pritom skúmal následky čelnej zrážky z pohľadu vodiča a pasažierov pri rýchlosti 56 km/h, bočného nárazu do stojaceho vozidla pri rýchlosti 62 km/h a bočného nárazu o pevný objekt (napr. strom) z pohľadu cestujúcich na predných a zadných sedadlách, ako aj odolnosť voči prevráteniu.

V teste odolnosti voči prevráteniu dosiahla Tesla Model 3 hodnotu 5,70 %. Pre porovnanie, konkurenti z prémiovej strednej triedy, BMW 3 a Mercedes-Benz C dosiahli hodnoty 9,30, resp. 10,50 %. Nižšie percentuálne skóre je pritom lepšie. V prípade nemeckých modelov sa však jednalo o ročníky výroby 2011, pričom Model 3 zvýhodňuje nižšie ťažisko, za čo vďačí batérii integrovanej do podlahy.

Muskove slová sa zrejme naplnili

Zdá sa tak, že by sa mohli naplniť slová Elona Muska o najbezpečnejšom automobile strednej triedy. Rovnako tak ako v prípade Modelu X, o ktorom tvrdil, že je to najbezpečnejšie SUV, čo potvrdili aj oficiálne testy. Tesla Model S zas bola najbezpečnejším vozidlom, aké bolo kedy otestované úradom NHTSA (v čase testu).

Nehody z praxe ukazujú, že sa nejedná len o teoretickú bezpečnosť v rámci laboratórnych crash testov. Veď už nejeden majiteľ vyhlásil, že mu Tesla zachránila život:

Na záver ešte pridávame zaujímavé videá z interných bezpečnostných testov Tesly. Na tom nasledujúcom, v čase 4:14, porovnáva úroveň poškodenie Tesly Model 3 pri bočnom náraze s bezpečnostným “prémiantom” strednej triedy, Volvom S60, ktoré získalo plný počet hviezdičiek vo všetkých kategóriách.

A ako ťažké je prevrátiť SUV Tesla Model X? Je to zjavne veľmi ťažké. 🙂

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): NHTSA

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily Tesla sú zrejme terčom falošných sťažností ohľadom bezpečnosti
Tesla sa dá ukradnúť za pár sekúnd. Pozrite sa ako
Tesla zvyšuje poplatok za blokovanie nabíjacích staníc Supercharger

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár