Ako klesá výrobná cena Tesly Model 3 v závislosti od objemu produkcie?

0

K dispozícii máme zaujímavú analýzu, ktorá skúma výrobnú cenu Tesly Model 3 v priebehu času na základe objemu produkcie. A to od počiatku produkcie, kedy Tesla prerábala na každý vyrobený kus obrovské peniaze, až po dosiahnutie produkčného cieľa, kedy bude výrobca maximalizovať zisk. Analýza nám dáva pohľad aj na jednotlivé skupiny výrobných nákladov. A to nákladov na vývoj, materiál, pracovnú silu a kapitálové zabezpečenie.

Na počiatku obrovská strata

Keď Tesla začala vyrábať Modelu 3 v júli 2017, podľa analýzy ju stála produkcia 1 vozidla 58 000 $. Aby spoločnosť čo najviac eliminovala straty, zaradila do predaja drahšiu verziu „Long Range Battery„, pričom tá sa nedá objednať bez príplatkového balíka prémiovej výbavy v cene 5 000 $.

Tesla si tak mohla vypýtať viac peňazí, pričom väčšia batéria o bohatejšia výbava ju z hľadiska nákladov stáli menej, ako dostala od zákazníkov vo forme príplatkov za tento nadštandard.

Cesta k nulovému „zisku“

Ako máme možnosť vidieť na grafe, hlavne na začiatku produkcie začala výrobná cena Tesly Model 3 prudko klesať vplyvom stúpajúceho objemu výroby. Na to, aby Tesla začala predávať Model 3 s nulovým „ziskom“, keď berieme do úvahy predajnú cenu základnej verzie (35 000 $), potrebovala dosiahnuť objem produkcie na úrovni 2 250 vozidiel týždenne, čo sa jej podarilo až niekedy v marci tohto roka. Tzn. po cca 8 mesiacoch od spustenia výroby.

tesla model 3 cena vyroba

Zdroj: Cleantechnica

Aktuálna výrobná cena Modelu 3

Pri aktuálnom objeme výroby, t.j. 5 000 ks týždenne, má byť podľa analýzy výrobná cena Modelu 3 cca 25 000 $. Z toho pripadá 5 000 $ na pracovné náklady, cca 3 000 $ na kapitálové výdavky, cca 500 $ na vývoj a 16 500 $ na nemenné materiálové náklady.

Výrobná cena po dosiahnutí maximálneho objemu produkcie

Ako vieme, konečným cieľom Tesly je dosiahnutie objemu produkcie Modelu 3 na úrovní 10 000 ks týždenne. V tomto prípade by sa mala výrobná cena jedného vozidla stabilizovať na sume okolo 20 000 $. Tzn., že náklady na vývoj, pracovné sily a kapitál by dosiahli celkovú sumu cca 3 500 $, čo je o 5 000 € menej ako dnes.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model S vyjde v Nórsku v konečnom dôsledku lacnejšie ako Toyota Prius
Prečo Tesla rozšírila štandardnú výbavu a zvýšila ceny Modelu S a Modelu X?
More Modelov 3 na parkoviskách Tesly vyvoláva otázky. Elon Musk šokuje číslami

Highlighty týkajúce sa výrobnej ceny Modelu 3

  • Odhadovaná cena na materiál potrebný k výrobe jednej Tesly Model 3 je 16 493 $ (14 077 €).
  • Výrobná cena batérie Modelu 3 sa odhaduje podľa analýzy na 80 $ (68 €) za 1 kWh. Tzn., že výroba batérie pre aktuálne dostupné verzie má stáť Teslu 5 100 €. Ak by bol tento odhad správny, bol by to veľký úspech Tesly.
  • Odhadovaná súčasná výrobná cena Modelu 3 pri zdieľaných nákladoch s modelmi S a X na pracovnú silu a kapitálové výdavky je 23 300 $ (19 900 €).
  • Náklady na výrobu Modelu 3 po dosiahnutí produkčného cieľa (10 000 ks/týždeň) sa odhadujú na 20 000 $ (17 000 €).

Zdroj: Cleantechnica, titulná fotografia: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár