Tesla zvýšila ceny Modelu 3 aj pre SR. Zrejme ide o dôsledok „čínskych“ ciel

3

Zdá sa, že zavedenie „dočasných vyrovnávacích ciel“ na elektromobily dovážané z Číny zo strany EÚ si vyberá svoju daň aj v prípade elektromobilu Tesla Model 3. Výrobca totiž aktuálne zvýšil „európske“ ceny tohto modelu. A týka sa to aj slovenského konfigurátora.

Čo je za tým?

Tesla minulý mesiac v rámci svojich európskych konfigurátorov začala zobrazovať oznam, že cena Modelu 3 sa od 1. júla 2024 pravdepodobne zvýši, a to kvôli očakávaným dovozným clám“. 1. júla sa tak síce nestalo, k zvýšeniu cien však došlo krátko po tomto termíne.

Tzv. „dočasné vyrovnávacie clá“ zo strany EÚ zavedené na elektromobily dovážané z Číny začali platiť 5. júla a Modelu 3 sa týkajú preto, že pre európsky trh sa vyrába v čínskej továrni Giga Shanghai, odkiaľ sa dováža na starý kontinent.

Zo správy Európskej komisie (EK) zverejnenej v prvej polovici júna pritom vyplývalo, že na Teslu sa bude predbežne vzťahovať nové clo vo výške 21 %, ktoré je váženým priemerom v rámci jednotlivých dodatočných ciel. Neskôr EK symbolicky upravila sadzby tohto cla smerom dole, pričom v prípade váženého priemeru, ktorý sa vzťahuje aj na spoločnosť Tesla, to znamenalo zníženie na 20,8 %.

Tesla však využila možnosť požiadať o individuálne prešetrenie, a tak prípadné riadne clo by mala spoznať na konci tohto roku. Ak teda EK v konečnom dôsledku pristúpi k riadnemu zavedeniu zvýšených ciel.

Konkrétny dopad

Každopádne aj súčasné „dočasné vyrovnávacie clo“ má svoje dôsledky. V prípade Tesly Model 3 sa totiž napr. v rámci slovenského konfigurátora zvýšila cena tohto modelu z 34 990 na 36 490 € (základná verzia „RWD“), zo 41 990 na 43 490 € („Long Range AWD“), resp. 47 490 na 48 990 € („Performance“). Poznámka: Všetky uvedené ceny sú bez DPH, súvisiacich poplatkov vo výške 880 € a sumy za prípadný dovoz.

tesla model 3 cena

Zdroj: Tesla

Zaujímavé je, že v prípade verzií RWD a Long Range AWD sa ceny vrátili na úroveň spred nedávneho aprílového zníženia. Verzia Performance bola uvedená na trh krátko po aprílovom zlacnení, takže to sa na ňu nemohlo vzťahovať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najlacnejší európsky elektromobil Citroen e-C3 má slovenský cenník
BYD má mať v EÚ až 10-krát vyšší zisk na auto ako v Číne
Tesla Model 3 otestovaná s 9 rôznymi sadami pneumatík. Aký bol vplyv na spotrebu?
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár