Tesla Model 3 s najvyššou zostatkovou hodnotou. Koľko môžu stáť jazdenky?

0

Zaujíma vás akú hodnotu bude mať vaša Tesla o 3 či 5 rokov, resp. za akú cenu by sa mohli predávať jazdenky? Odpoveď by nám mohla dať analýza spoločnosti KBB.

Kelley Blue Book (KBB) je uznávanou americkou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá hodnotou vozidiel. Podľa výsledkov jej analýzy amerického trhu dominujú v rámci predajnej ceny ojazdených vozidiel v kategórii elektromobilov 2 modely od Tesly a novinka od Audi. Model 3 pritom prekonáva aj spaľovacie vozidlá v ďalších kategóriách.

5-ročná Tesla Model 3 za 19 000 €?

Zostatková hodnota Tesly Model 3 by mala byť po 3 rokoch na úrovni 69,3 % a po 5 rokoch 48,7 %. Pre budúcich záujemcov o jazdené vozidlo by to mohlo teoreticky znamenať, že napríklad základná verzia „Standard Battery“ s dojazdom 354 km (EPA) a pohonom zadnej nápravy by pri zohľadnení možnej európskej ceny mohla vyjsť na necelých 27 000 €, resp. cca 19 000 €. Samozrejme tieto sumy platia aj v opačnom garde, teda pri predaji.

Druhé miesto v kategórii elektromobilov obsadila Tesla Model X. A to s teoretickou zostatkovou hodnotou 56,7 % (po 3 rokoch), resp. možnou zostatkovou hodnotou 34,3 % (po 3 rokoch). Tretia pozícia patrí elektrickému SUV Audi e-tron, ktoré ešte ani nie je na trhu (54,5 % / 32,5 %).

Model 3 vysoko aj vo všeobecnosti

V rámci tejto štúdie je škoda, že elektromobily boli vyňaté z kategórií podľa segmentu vozidiel. Veď Tesla Model 3 (69,3% / 48,7 %) by dominovala aj vo všeobecnosti, bez zohľadnenia typu pohonu. A to napríklad aj v kategóriách Najlepšie auto strednej triedy (víťaz: Subaru Legacy – 51,8 % / 38,4 %), Najlepšie luxusné auto vstupnej úrovne (víťaz: Lexus RC – 54,5 % / 38,5 %) či Najlepšie luxusné auto (víťaz: Audi A7 – 47,3% / 32,3 %).

A čo Model S?

Ako dopadla v rámci prieskumu KBB Tesla Model S sme sa nedozvedeli, keďže známe sú len výsledky 3 najlepších. Avšak môžeme predpokladať, že taktiež veľmi dobre. To naznačujú aj iné štúdie, ktoré uskutočnila spoločnosť Loup Ventures a portál Autolist. Podľa nich je Model S prémiovým sedanom s najnižšou stratou hodnoty.

Otázne však je, či podobný vývoj môžeme predpokladať aj na európskom trhu. Každopádne výsledky analýz naznačujú všeobecne vysokú zostatkovú hodnotu elektromobilov značky Tesla.

Zdroj: KBB cez Cleantechnica, titulná fotografia: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Niektoré elektromobily sú už dnes lacnejšie ako porovnateľné spaľováky. Ktoré?
Ktorý elektromobil má najnižšiu spotrebu na svete? Tesla vs. Hyundai
Automobilky investujú do elektromobilov minimálne 260 miliárd €. Ktoré najviac?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár