Tesla Model 3 dostala európske ceny aj WLTP dojazd. Prvé dodávky vo februári

4

Dnes začala Tesla zverejňovať ceny Tesly Model 3 na európskych trhoch. Taktiež sme sa dozvedeli, ktoré verzie budú dostupné spočiatku, dátum spustenia dodávok, ako aj stratégiu doručovania. Známy je už aj dojazd podľa cyklu WLTP a ceny príplatkovej výbavy.

Najskôr len top verzie

Tak ako sa dalo očakávať, Tesla začne najskôr dovážať do Európy najdrahšie verzie Modelu 3. Tzn. „Long Range Battery/Dual Motor“, teda verziu s väčšou batériou (dojazd 544 km – WLTP) a pohonom oboch náprav (AWD – 4×4) a verziu Performance, ktorá disponuje rovnakou kapacitou batérie (74 kWh) aj pohonom (AWD) ako 1. spomínaná verzia, má však vyšší výkon, dôsledkom čoho ma lepšiu jazdnú dynamiku (0 – 100 km/h za 3,7 s) a o niečo horší dojazd (530 km – WLTP).

V nasledujúcej tabuľke uvádzame ceny v € s DPH, v rámci rôznych európskych trhov, ktoré sme dnes mali možnosť spoznať.

TrhLong Range Battery /AWDPerformance
Španielsko59 10070 100
Francúzsko*53 500*64 300
Holandsko58 80069 700
Nemecko57 90068 600
Rakúsko58 30069 100

* Po odpočítaní „eco bonusu“

Pre porovnanie, na domácom trhu (USA) sa predávajú tieto Tesly Model 3 za 53 000 $ (46 500 €), resp. 64 000 $ (56 000 €) bez DPH. Ceny pre región „other Europe“, pod ktorý spadá aj Slovensko sa nám zatiaľ nepodarilo vypátrať. V prípade, že sa tak stane, budeme vás informovať.

Cenník príplatkovej výbavy

Za metalické lakovanie karosérie (Midnight Silver a Deep Blue) si zrejme priplatíme 1 600 €, za viacvrstvový lak 2 100 (Pearl White), resp. 2 600/2 700 € (Multi Coat Red). Čierne lakovanie je zdarma. Príplatok za systém Autopilot („Enhanced“) je 5 300 €. 19-palcové športové disky vyjdu na 1 600 € (štandardom sú 18″ Aero disky).

Konfigurátor, objednávky a doručenie

Tesla hovorí, že prvé dodávky začnú vo februári, pričom budú vychádzať z poradia rezervácie, lokality dodania a zvolenej konfigurácie. Zaujímalo by nás, čo má Tesla na mysli „lokalitou dodania“. Po vzore prvých dodávok v USA, ktoré boli doručované v rámci okolia továrne a neskôr v rámci okolitých štátov, by to mohlo znamenať, že uprednostňované budú trhy v blízkosti holandského distribučného centra. A zrejme bude platiť, čím drahší model, tým väčšia šanca na skoré doručenie.

Spoločnosť dodáva, že každý, kto si rezervuje Teslu Model 3 do konca roka, môže obdržať e-mail s odkazom na konfigurátor, pričom po objednaní bude mať šancu na jeho dodanie od februára 2019. Tesla Španielsko informuje, že tamojší zákazníci sa dočkajú konfigurátora v najbližších týždňoch.

Lacnejšie verzie neskôr

Konfigurátor pre širokú verejnosť by mal byť spustený, keď Tesla vybaví všetky aktuálne rezervácie. Lacnejšie verzie budú ale k dispozícii neskôr. Tá najlacnejšia (35 000 $ bez DPH), Tesla Model 3 „Standard Battery“ (dojazd 354 km – EPA) sa má dostať na americký trh v priebehu roka 2019, pričom do Európy dorazí neskôr.

Ešte predtým by sme sa ale mohli dočkať verzie „Long Range Battery“ s pohonom zadnej nápravy (RWD), ktorá by mohla byť lacnejšia o 4 000 až 5 000 €. Avšak aktuálne nie je dostupná ani v USA. Tzv. „Mid Range Battery“ verzia so stredne veľkou batériou a dojazdom 418 km EPA, je zrejme len prechodnou verziou pre severoamerický trh, kým sa nedostane do predaja tá základná. Takže do Európy zrejme nedorazí.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Unikli interné dokumenty k Tesle Model Y. Čo nám prezrádzajú?
Elon Musk priznal, že Tesla čelila hrozbe “smrti”. Kvôli Modelu 3
Môže klesnúť dojazd Tesly Model 3 v zime až o 42%?

Zdroje: Tellerreport, Numerama, Electrek, Oe24, titulná fotografia: Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár