Tesla Model 3 je najbezpečnejším autom strednej triedy, hovorí Elon Musk. Prečo?

1

Elon Musk sa opäť prezentoval sebavedomým vyhlásením v súvislosti s bezpečnosťou modelu značky Tesla. Model 3 je podľa neho najbezpečnejším automobilom strednej triedy. Čím to odôvodňuje?

Ešte pred oficiálnymi bezpečnostnými skúškami Euro NCAP či NHTSA, Elon Musk povedal, že Tesla Model X je najbezpečnejším SUV na svete, čo neskôr potvrdili aj medzinárodné bezpečnostné testy. Aktuálne na margo Tesly Model 3 hovorí, že sa jedná o najbezpečnejšie auto svojej triedy.

„Vpredu nie žiadny veľký spaľovací motor, vďaka čomu má Model 3 dva kufre a dlhšiu deformačnú zónu, čím je najbezpečnejším autom v strednej triede“, píše Musk cez Twitter. To znamená, že nebezpečnú energiu, ktorú vyvolá čelný náraz, pohltí predná časť karosérie. Tá sa tak neprenesie k pevnému motoru, ktorý smeruje k posádke.

Samozrejme celková bezpečnosť nie len o deformačnej zóne prednej časti vozidla. Dôležité sú aj prvky aktívne bezpečnosti, ktorými sú elektromobily značky Tesla vybavené v štandarde. Modely Tesla sú známe aj nadštandardnou pevnosťou karosérie.

Porovnanie s Volvom S60

Dôkazom pevnosti karosérie môže byť interný test Tesly, ktorý porovnáva úroveň poškodenia Modelu 3 a bezpečnostným „prémiantom“ strednej triedy, Volvom S60, ktoré získalo plný počet hviezdičiek vo všetkých kategóriách. Na nasledujúcom videu, v čase od 4:14, máme možnosť vidieť, že pri bočnom náraze obstál Model 3 oveľa lepšie ako Volvo.

Prvé oficiálne testy dopadli dobre

Tesla Model 3 má za sebou malú časť oficiálnych bezpečnostných skúšok IIHS. Systém automatického núdzového brzdenia (Forward Collision Warning), na základe ktorého sa určuje rating v oblasti prevencie pred čelnou zrážkou, dopadol na výbornú. Presnejšie získal najvyššie hodnotenie “superior” – vynikajúce.

Ďalšia skúška sa týkala svetiel. Tie dopadli podstatne lepšie ako v prípade Modelu S. Napriek tomu získali hodnotenie “Acceptable” – prijateľné, čo je „len“ 2. najlepšie hodnotenie z celkovo 4 hodnotiacich stupňov.

Vysokú bezpečnosť naznačujú doterajšie búračky…

Na „internete“ sa už objavilo pár búračiek Tesly Model 3, ktoré naznačujú vysokú mieru bezpečnosti. Jednu z nich sme vám priblížili v našom článku. Jednalo sa o čelnú zrážku v rýchlosti 100 km/h, pričom posádke sa nestalo nič vážne. Vodič dokonca tvrdí, že mu vozidlo možno zachránilo život.

…aj bezpečnostné testy Modelu S a X

Výborným predpokladom pre vysokú úroveň bezpečnosti Modelu 3 sú aj výsledky testov ostatných modelov značky. Veď Tesla Model S dosiahla v testoch národnej bezpečnostnej agentúry NHTSA, ktorá je americkou obdobou Euro NCAP historický najlepšie výsledky crash testov v dobe testovania. Tesla Model X bola podrobená crash testom NHTSA v júni 2017, pričom sa stala najbezpečnejším automobilom typu SUV na svete.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Už aj Autopilot Tesly Model 3 sa môže pochváliť zabránením búračky | VIDEO
Solárna strecha Tesla bola podrobená bezpečnostným testom hasičov
“Tesla sabotér” zverejnil foto poškodených batérií, ktoré sa údajne montovali do Modelu 3

Zdroj: Insideevs, titulná fotografia: 

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Áno, jedno tvrdenie môže byť že samotných pasažierov môže lepšie ochrániť pred bočným nárazom. Ďalšie tvrdenie môže byť o tom že chce zabrániť deformácii batériových článkov v aute. Museli si nejak zabezpečiť aby sa nezdeformovala spodná časť auta inak by pri najmenšom náraze tesla vzbĺkla ako fakľa. Prepáčte za môj pohľad.

Pridajte komentár