Tesla spustila predaj certifikovaných jazdeniek modelu 3

1

Tesla začína pridávať do svojho „bazáru“ certifikovaných jazdených elektromobilov prvé Modely 3. Zatiaľ v USA, je však len otázkou času, kedy sa dočkáme aj v Európe. Čo vlastne znamená, že sú certifikované?

Tesla spustila bazár ojazdených elektromobilov vlastnej značky v roku 2015. Označuje ho ako „Used Inventory“, pričom na svoje „jazdenky“ ponúka záruku.

Tesla spustila výrobu Modelu 3, ktorý bol jedným z najočakávanejších automobilov všetkých čias, v roku 2017. Avšak masovej produkcie sme sa dočkali až v minulom roku, a tak si museli záujemcovia o certifikované jazdenky počkať.

A keďže prvé modely boli určené pre americký trh, je pochopiteľné, že prvé jazdenky je možné kúpiť aktuálne len v USA. Pri záplave európskeho trhu Modelom 3 je však len otázkou času, kedy si budú môcť kúpiť ojazdenú Teslu Model 3 so zárukou od výrobcu aj Európania.

„Spúšťačom“ by mohol byť Model Y

Zapĺňania európskeho „Tesla Used Inventory“ by sme sa mohli dočkať po príchode Tesly Model Y na starý kontinent, keďže množstvo majiteľov by mohlo chcieť vymeniť svoj sedan za praktickejší crossover. Model Y by mal pritom prísť na európsky trh začiatkom roka 2021.

Druhú masívnu vlnu jazdeniek môžeme zrejme očakávať okolo roku 2022, kedy budú končiť prvé lízingové zmluvy. Na druhej strane je možné, že tieto vozidlá poputujú do tzv. „Robotaxi“ v rámci mobilitnej služby Tesla Network. Tesla totiž uviedla, že z tohto dôvodu nebude možné odkúpiť Model 3 po ukončení lízingu. Všetko bude zrejme záležať od toho, v akom stave bude v tejto dobe technológia plne autonómneho riadenia Autopilot a legislatíva, ktorá sa bude vzťahovať na používanie autonómnych vozidiel.

10 až 15-tisícové zvýhodnenie

Portál Electrek uvádza, že aktuálne sú v rámci „Tesla bazáru“ dostupné Modely 3 r.v. 2017 a 2018 s nájazdom od 13 000 km. Jazdenky sú pritom závislosti od týchto ukazovateľov lacnejšie o 10 000 až 15 000 $, v porovnaní s novými vozidlami. Prvé modely Tesla Model 3 však trpeli slabšou kvalitou spracovania. „Našťastie“, európske verzie sa začali vyrábať podstatne neskôr, a tak sa môže časom dočkať skutočne zaujímavých kúskov.

Všetky certifikované jazdenky prechádzajú podľa Tesly inšpekciou, ktorá pozostáva zo 70 krokov. Na novšie vozidlá je poskytovaná 4-ročná záruka alebo 80 000 km. Na tie staršie sa vzťahuje 2-ročná záruka, resp. záruka, ktorá platí do celkového nájazdu 160 000 km. Pôvodná 8-ročná záruka na batériu a pohonnú jednotku platí pre všetky vozidlá.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 s najvyššou zostatkovou hodnotou. Koľko môžu stáť jazdenky?
Ponuka ojazdených elektromobilov a hybridov rastie aj na Slovensku
Tesla Model S je 2. najrýchlejšie sa predávajúcou jazdenkou. Koľko stojí?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Kúpiť si jazdenku s takouto zárukou? Akosi sa to vymyká logike, presnejšie zaužívaným zvyklostiam. No čo už, budeme si musieť na nové zvyklosti zvykať…

Pridajte komentár