Ako je na tom batéria Tesly Model 3, ktorá už stihla najazdiť 80 000 km?

0

Tesla Model 3 nie je síce na scéne dlho, začínajú sa však objavovať prvé relevantné údaje o strate kapacity jej batérií po nájazde 10-tisícov kilometrov. Ako je na tom po tejto stránke jeden z Modelov 3, ktorý má zas sebou už 80 000 km?

Elon Musk začiatkom roka uviedol, že batéria Tesly Model 3 má mať životnosť minimálne 1 500 nabíjacích cyklov. To by malo podľa neho znamenať, že verzie so „štandardným dojazdom“ (Standard Range) zvládnu s pôvodnou batériou nájazd 480 000 km a verzie s „dlhým dojazdom“ (Long Range) 800 000 km.

Čo sa týka záruky, na tento dôležitý komponent elektromobilov poskytuje Tesla v rámci Modelu 3 so štandardným dojazdom záruku 8 rokov alebo 160 000 km. Pri verziách s dlhým dojazdom je to 8 rokov alebo 192 000 km. Tesla pritom garantuje zostatkovú kapacitu na úrovni minimálne 70 %.

Veľmi pozitívne vyhliadky

Skutočnosť ohľadom degradácie batérie by však mala byť podstatne pozitívnejšia. Veď majiteľ Tesly Model 3 s jedným z najväčších nájazdov, a to 80 000 km, vo svojom videu venovanom tejto problematike uviedol, že zaznamenal len 2 % stratu kapacity batérie, informuje Evannex.

V prípade elektromobilov Tesla Model S a Model X pritom podľa dát belgicko-holandského Tesla fóra dochádza k najvýraznejšiemu poklesu kapacity batérie počas prvých 50 000 km. A to približne o 5 %. Zdá sa, že potom sa degradácia batérie výrazne spomalí, keďže po 200 000 km by mala byt na úrovni 7,5 %.

pokles kapacity baterii tesla

Zdroj: Teslamotorsclub.com

Treba však mať na pamäti, že Tesly Model S a Model X využívajú li-ion batérie inej technológie (18650), ako je tomu v prípade Modelu 3 (2170). Takže priebeh degradácie môže byť teoreticky iný. Čo sa týka degradácie batérie Modelu 3 pri vyššom nájazde, zo spomínaného prípadu zas nemožno robiť všeobecné závery. Avšak ten naznačuje, že obavy z nutnosti drahej výmeny batérie po strate záruky z dôvodu degradácie jej kapacity by mali byť neopodstatnené.

ZAJAZDI SI NA TESLE MODEL 3!

5 000 až 7 000 $ za výmenu

Čo sa týka cien batérií Tesly Model 3, Elon Musk v apríli uviedol, že kompletná výmena modulov vyjde na 5 000, resp. 7 000 $. A ak ide o aktuálne ceny, tak môžeme predpokladať, že o 8 rokov, kedy vyprší záruka na dnes zakúpené vozidlo, budú ceny podstatne nižšie, nakoľko náklady na výrobu batériových článkov neustále klesajú.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Batéria Tesly Model S stratila podľa majiteľa za 7 rokov len 2 % kapacity
Tesla by mala mať k dispozícii nové batérie so životnosťou cez 1 600 000 km
Najnovšie štatistiky naznačujú, že kapacita batérií Tesiel neklesne pod 90 % ani po 300 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár