Súboj o titul v rýchlosti nabíjania: Tesla Model 3 vs. Audi e-tron

0

O pozoruhodnej rýchlosti nabíjania Audi e-tron sme informovali už viackrát. Tesla Model 3 však dostala update, ktorý umožňuje jej nabíjanie podstatne vyšším výkonom aj na „bežných“ ultra-nabíjačkách tretích strán. Aký výsledok priniesol porovnávací test rýchlosti nabíjania spomínaných elektromobilov?

Európske Tesly Model 3, konkrétne verzie s pohonom oboch náprav, dostali nedávno update, vďaka ktorému sa môžu nabíjať na CCS nabíjačkách 3. strán výkonom 200 kW a na nových Tesla Superchargeroch V3 výkonom 250 kW.

Naproti tomu Audi e-tron podporuje maximálny nabíjací výkon 150 kW. Vysoký podiel tohto výkonu si však dokáže udržať podstatne dlhšie ako Tesla Model 3 a ďalšie elektromobily. V rámci porovnávacieho testu Bjorna Nylanda sa oba modely nabíjali na 350 kW nabíjacej stanici zo siete Ionity.

190 km za 10 min

Tesla Model 3 so 75 kWh batériou sa podľa Electrek nabila z 5 % na 40 % kapacity (SoC) len za 9 a pol minúty. To predstavuje zisk dojazdu na diaľnici, kedy je majú elektromobily najvyššiu spotrebu energie, cca 190 km. To je úžasný výsledok, avšak od 40 % SoC začne nabíjací výkon kvôli ochrane batérie značne klesať.

Nabíjací výkon Tesly Model 3 a Audi e-tron sa vyrovná približne pri 50 % SoC. Potom začne mať v tomto smere navrch Audi s využiteľnou kapacitou batérie cca 83 kWh. Oba elektromobily sa nabili na 80 %, kedy väčšina vodičov ukončuje nabíjanie kvôli výraznému poklesu nabíjacieho výkonu, za takmer identický čas (cca 26 min). Pri tejto hodnote SoC sa Tesla nabíjala výkonom 53 kW a Audi výkonom 122 kW.

Dvaja víťazi?

Pri 96 % SoC modelu e-tron, kedy bolo ukončené jeho nabíjanie (po 37 min), bola Tesla nabitá na 90 %. To teda naznačuje, že víťazom porovnávacieho testu rýchlosti sa stal model Audi e-tron. Ten sa pritom nabil rýchlejšie ako Tesla Model 3, aj napriek väčšej kapacite batérie (cca + 8 kWh).

Na druhej strane treba ale povedať, že Tesla Model 3 získala za rovnaký čas nabíjania podstatne vyšší dojazd ako Audi. Pri 80 % SoC získala Tesla dojazd 419 km (EPA) a Audi e-tron 263 km (EPA). Treba však dodať, že Audi je väčšie a ťažšie vozidlo.

Takže z hľadiska porovnávacieho testu rýchlosti nabíjania je víťazom Audi e-tron. V pomere času stráveného nabíjaním a získaného dojazdu zas dominuje Tesla Model 3. A to vďaka svojej vyššej efektivite, ktorá ale pramení aj z menších rozmerov a hmotnosti či lepšej aerodynamiky.

Esom v rukáve Modelu 3 však budú nabíjačky Supercharger V3, v rámci ktorých zvládne nabíjací výkon 250 kW. V čase ich budovanie ale už môže byť na trhu Porsche Taycan s podporou 350 kW nabíjania…

Zdroj titulného ilustračného obrázku (mix): Audi/King_elessar

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Porovnanie rýchlosti nabíjania: Kia e-Niro vs. Hyundai Kona Electric
Ako rýchlo sa nabíja Tesla Model 3 na novom 250 kW Superchargeri?
Ktoré elektromobily sa nabíjajú najrýchlejšie na ultra-nabíjačkách?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár