Vplyv aerodynamických krytov kolies na spotrebu Tesly Model 3 otestovaný v praxi!

0

Tesla Model 3 má v štandarde 18″ disky z ľahkých zliatin. Tie sú však natívne osadené nie príliš vzhľadnými aerodynamickými krytmi, ktoré majú zvýšiť energetickú efektivitu vozidla, a tým pádom znížiť spotrebu a predĺžiť dojazd. Keďže kryty sa dajú demontovať, majitelia môžu voliť medzi estetickým a praktickým riešením. To, či sa oplatí obetovať vzhľad na úkor lepšej efektivity elektromobilu, sa nám snaží zodpovedať nasledujúci test.

Podmienky testu

Youtube kanál Prolifk, uskutočnil porovnávací test spotreby Tesly Model 3 s aerodynamickými krytmi a bez. Snažil sa pritom zachovať úplne rovnaké podmienky pre obe testovacie jazdy. Tie sa uskutočnili za identickej teploty 12 °C na identickej trati (L.A. – 28 km počas 16 min), pričom sa dbalo aj na udržanie rovnakej rýchlosti v rámci všetkých častí trasy. Priemerná rýchlosť počas testu bola 113 km/h. Pre zabezpečenie najidentickejších podmienok sa použil aj Autopilot.

Výsledky testu

Pri jazde bez aerodynamických krytov 18-palcových kolies bola Tesle Model 3 nameraná priemerná spotreba 17,52 kWh na 100 km. S krytmi klesla priemerná spotreba na rovnakej trase za rovnakých podmienok na 16,77 kWh na 100 km, čo predstavuje 4,3 % rozdiel.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
Dojazd Tesly Model 3 otestovaný aj počas mrazivých podmienok. Aký pokles nastal?
Tesla zverejnila záručné podmienky pre Model 3. Týkajú sa aj degradácie batérie

Vzhľadom na dávnejšie vyjadrenia jedného z inžinierov Tesly, o predĺžení dojazdu Modelu 3 až o 10 % vďaka spomínaným krytom, sa to nezdá veľa. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že vplyv krytov na aerodynamiku vozidla, a teda aj spotrebu a dojazd, sa prejavuje hlavne pri vyšších rýchlostiach. Z toho vyplýva, že v rámci jazdenia do práce po bežných komunikáciách sa môžu majitelia „prezentovať“ vzhľadnejšími kolesami bez krytov. V prípade služobnej cesty či víkendového výletu, ktorých trasa vedie najmä po diaľnici, si môžu aerodynamické kryty jednoducho nasadiť a predlžiť tak o niečo dojazd.

Aj Model S mal aerodynamické kryty

Na záver sa vrátime ešte trošku do minulosti. Aerodynamické kryty kolies boli kedysi dostupné aj pre Teslu Model S. Avšak pre nízku efektivitu a vzhľad, ich výrobca odstránil z ponuky. Podľa zástupcov Tesly bola ich účinnosť o 50 % nižšia ako v prípade krytov Modelu 3.

tesla model s aerodynamicke kryty kolies

Zdroj: TeslaTesla

Zdroj: Prolifk/Youtube cez teslarati.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár