Tesla poodhalila chystaný menší a lacnejší elektromobil. A pracuje aj na ďalšom modeli

8

Tesla hostila včera večer stretnutie akcionárov spoločnosti. Zverejnila pritom prvý teaser na nový vyvíjaný model, ktorým by mal byť už dlhšie avizovaný a veľmi očakávaný menší a lacnejší „Model 2“ s cenou „25 000 $“. Elon Musk pritom povedal, že pracujú aj na ďalšom novom produkte. V oboch prípadoch by malo ísť o masové vozidlá.

Ako upozornil web Insideevs, Elon Musk na stretnutí akcionárov povedal, že ľudia sú vždy zvedaví na nasledujúce produkty spoločnosti Tesla. Dodal, že ale teraz nie je čas na ich odhalenie. Novinky podľa neho potrebujú riadne špecializované uvedenie.

Musk tiež zdôraznil, že nesedia so založenými rukami a skutočne navrhujú a stavajú nový produkt. Následne šéf Tesly prekvapil vyhlásením o rovno dvoch nových produktoch, ktoré nás majú podľa neho veľmi potešiť. Zjavne pritom pôjde o masové produkty, samozrejme s najväčšou pravdepodobnosťou elektromobily.

Musk totiž povedal, že odhaduje, že dokopy budú vyrábať viac ako 5 mil. kusov ročne. Upozornil, pritom, že ide o „Elonov odhad“, takže ho treba brať s rezervou a nežalovať ho, ak mu jeho predpoveď nevyjde. Dizajn týchto produktov, ako aj techniky ich výroby, sú nad všetkým, čo sa v tomto odvetví vyskytuje, dodal.

Popri týchto slovách Tesla v rámci pódiových obrazoviek ukázala aj siluetu neznámeho vozidla. Je pritom pravdepodobné, že pôjde o jeden z Muskom avizovaných nových produktov. A keďže k tomu už viac nepovedal, môžeme začať špekulovať, čo Tesla chystá.

tesla model 2 teaser

Zdroj obrázku: Tesla/Youtube

Čo očakávať?

Samozrejme, ako najpravdepodobnejšie sa môže javiť, že Tesla nám ukázala prvý teaser na už dlhšie avizovaný menší a lacnejší elektromobil „Tesla Model 2„. V ostatnom období už viackrát potvrdila, že na ňom pracuje a že sa bude vyrábať novou metódou „Unboxed Process“ (takže aktuálne oznámenie o „novej technike výroby“ sedí), a to s najväčšou pravdepodobnosťou v chystanej novej továrni Giga Mexico.

Podľa doterajších informácií pôjde o model nižšej strednej triedy (segment C), ktorý sa teda zaradí pod modely 3 a Y. Musk už dlhšie avizuje cenu 25 000 $, čo by mala byť cena základnej verzie bez DPH. A nedávno sa objavila neoficiálna správa z Číny, že Tesla v rámci dodávateľského reťazca plánuje výrobu „lacného malého Modelu Y“ s ročnou produkčnou kapacitou 4 mil. ks. Aktuálne zverejnený teaser pritom naznačuje, že by sme sa naozaj mohli dočkať menšieho crossoveru na spôsob Modelu Y.

Ak by bolo na tejto správe od nemenovaných čínskych zdrojov niečo pravdy, znamenalo by to, že Musk v prípade druhého aktuálne avizovaného nového modelu očakáva produkčnú kapacitu cez 1 mil. ks ročne. Otázkou pritom je, o aký model pôjde.

Tesla už dlhšie spomína elektromobil navrhnutý špeciálne pre službu robotaxi, čiže autonómne jazdiaci „taxík“. Spoločnosť tiež uviedla, že plánuje aj van/dodávku. A pred rokmi Musk povedal, že Giga Shanghai a Giga Berlin budú vyrábať 2 samostatné menšie modely. Takže teoreticky by sme sa mohli dočkať napr. 2 podobných modelov na spôsob modelov 3 – Y a S – X, teda sedanu (príp. hatchbacku) a jeho crossover/SUV „variantu“.

Nuž, uvidíme. Každopádne sa zdá, že dôležité bude, aby Tesla čo najskôr priniesla zaujímavý cenovo dostupnejší elektromobil, pretože najmä konkurencia v Číne, kde je na trhu čoraz viac menších a lacnejších elektromobilov, sa zahrieva. A cenovo dostupnejšie e-modely už avizujú aj viaceré tradičné automobilky.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla naznačila batériu pre chystaný lacnejší elektromobil a avizuje van aj autobus
Ďalšie „špio-foto“ muly „Modelu 2“? A ďalší model od Tesly má byť takmer plne autonómny a za polovicu
Ukázala nám Tesla skice „Modelu 2“? Každopádne predstavila svoje nové inžinierske ústredie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

  1. Nuž kde sú časy, keď na výslní bola „krajina, kde zajtra znamená včera“! Tá dnes nabíja kanóny, a nie batérie pre elektromobily, a tak musíme čakať, s čím príde Čína a Tesla …..

  2. No tak ta silueta mi skor pripomina model 3 ako nieco ine, mensie. Vsetci sme vedeli o novom modeli 2, ktory sa chysta takze mam podozrenie ze vyniveny model 3 bude vlastne “novy” aj ked nejak to nesedi na to, ze by to mal but novy model.

Pridajte komentár