Dobrovoľníci z Tesly navrhli pre Ukrajinu špeciálny mobilný Powerwall systém

3

Zamestnanci spoločnosti Tesla z Nemecka zaslali na Ukrajinu špeciálne navrhnuté energetické jednotky, ktoré majú pomôcť v oblastiach, kde nefunguje elektrická sieť. Poslúžia zrejme aj na zabezpečenie prevádzky terminálov Starlink, ktoré umožňujú pripojenie k satelitnému internetu od SpaceX.

Ako sme už viackrát informovali, Elon Musk po napadnutí Ukrajiny a z toho vyplývajúcich problémov s internetom, sprístupnil na žiadosť ukrajinského podpredsedu vlády Mykhaila Fedorova satelitný internet Starlink od svojej spoločnosti SpaceX.

Našich východných susedov tiež zásobuje terminálmi, ktoré umožňujú pripojenie k internetu Starlink. Aby však fungovali, musia byť samozrejme napájané elektrickou energiou. Jej prísun je ale problematický, nakoľko cieľom ruských útokov sú aj energetické siete. Fedorov sa pritom začiatkom mesiaca pýtal na alternatívu voči generátorom, ktoré teraz na Ukrajine napájajú nielen Starlink, ale aj „služby zachraňujúce životy“.

Elon Musk mu následne odporučil „solárne panely + batérie“, pretože nemajú tepelnú stopu, neprodukujú dym a nie sú závislé od paliva. Krátko na to sa na Youtube objavilo video s ukrajinskými titulkami, ktoré poskytuje návod, ako jednoducho v provizórnych podmienkach prepojiť kompaktné solárne panely s batériovým úložiskom energie Tesla Powerwall. Toto video je pritom anonymizované, vrátane osoby z videa či čerstvo vytvoreného Youtube kanálu „MobilePowerwall“ s týmto jediným zverejneným videom s názvom „Mobile Powerwall setup“.

Oficiálne vyjadrenie Tesly

No a dnes už konečne vieme, kto stojí za týmto videom a čo je jeho hlavným zámerom. Spoločnosť Tesla totiž cez svoj profil na sieti LinkedIn uverejnila príspevok, v ktorom informuje, že dobrovoľníci z Tesly poskytujú Ukrajine podporu prostredníctvom špeciálne navrhnutých off-grid energetických jednotiek so solárnymi panelmi.

Dozvedeli sme sa tiež, že za týmto systémom stoja zamestnanci spoločnosti Tesla z Giga Berlin, ktorí navrhli, prototypovali a odoslali tieto „špeciálne súpravy Powerwall“ zabezpečujúce prístup k energii mimo bežnej el. siete.

Tesla ich nazýva aj mini-elektrárňami, ktoré fungujú na jednoduchom princípe – solárne panely (zatiaľ bolo na Ukrajinu zaslaných 250 ks) nabíjajú batérie Powerwall a tie poskytujú napájanie. Princíp tohto systému je síce jednoduchý, prepojenie štandardných jednotiek, z ktorých systém pozostáva, však už je náročnejšie, ako by sa mohlo zdať. Obzvlášť pre úplných amatérov v sťažených podmienkach.

Takže bolo potrebné jednotlivé zariadenia upraviť a natočiť inštruktážne video. A zdá sa, že zámer vyšiel. Tesla totiž tiež informuje, že tieto systémy môžu začať poskytovať energiu do piatich minút, pričom nie sú potrebné žiadne technické skúsenosti ani náradie“.

Tesla vo svojom príspevku tiež pripomenula, že v súvislosti s vojnou na Ukrajine taktiež umožnila bezplatné nabíjanie na svojich nabíjacích staniciach Supercharger v „západných“ krajinách susediacich s Ukrajinou, a to aj pre elektromobily iných značiek. Tzn., že sa to týka aj nabíjačiek na Slovensku. Tesla v tejto súvislosti dodala, že odvtedy sa používanie týchto nabíjacích staníc zdvojnásobilo.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk kvôli vojne vylepšuje Starlink a komunikoval s ukrajinským prezidentom
Tesla spúšťa ďalšiu virtuálnu elektráreň, pričom sľubuje nielen nižšie ceny elektriny
Batériové úložiská sú pre Teslu obrovskou príležitosťou. Trh má významne rásť

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár