Tesla môže urobiť aj elektrický minivan. Musí však vyzerať dobre

0

Je jasné, že portfólio elektromobilov Tesla sa bude rozrastať, pričom Elon Musk naznačil, že ďalším modelom by mohol byť „minivan„. Nie však hocaký.

Tesla aktuálne ponúka 4 elektromobily – Model S, Model X, Model 3 a Model Y. Tie budú nasledovať modely Semi, Cybertruck a Roadster 2, ktoré sme už spoznali vo forme prototypov. Nedávno Elon Musk tiež potvrdil model za 25 000 $, ako aj to, že 2 nové menšie modely sa navrhnú a vyrobia v rámci závodov Giga Shanghai (mohlo by ísť o 25-tisícový model) a Giga Berlin (zrejme kompaktný hatchback).

A v minulosti sa objavili aj viaceré správy ohľadom „dodávky“, „minibusu“ či „minivanu“. Mohlo by ísť o jedno vozidlo, resp. o jednu „platformu“, na ktorej vyrastie viacero príbuzných variantov vozidla tohto typu. Elektrickú dodávku pritom Elon Musk spomínal už vo svojom „Master pláne II“ z roku 2016.

V tom istom roku naznačil, že by mohlo ísť o „minibus“ podobný legendárnemu „hippies“ modelu od VW. V roku 2017 však VW predstavil koncept elektrického minibusu Volkswagen ID. Buzz, ktorý čerpal inšpiráciu zo spomínanej legendy, známej ako Microbus, Type 2, T2, Tran­s­por­ter, Westfalia Cam­per, Delivery Van či Samba. VW neskôr potvrdil sériovú výrobu, takže týmto smerom Tesla zrejme nepôjde.

Viacero nedávnych náznakov

Pomerne dlho sa okolo Tesly tohto typu nedialo nič. Niekdajší šéf Mercedes-Benz, Dieter Zetsche, potom minulý rok potvrdil, že s Teslou diskutujú ohľadom možnej spolupráce na elektrickej dodávke. Curt Hagman, zástupca okresu San Bernardino, v ktorom má Muskova firma The Boring Company vybudovať podzemný dopravný systém Loop, zas rozvíril hladiny okolo dodávky Tesla v júni. Uviedol totiž, že The Boring Company spolupracuje s Teslou na elektrických dodávkach, ktoré pojmú 12 pasažierov a ich batožinu.

Elon Musk následne v júli uviedol:  „Bolo by rozumné predpokladať, že by sme urobili nejaké kompaktné vozidlo a pravdepodobne nejaké vozidlo s vyššou kapacitou.“ No a šéf Tesly len o niečo neskôr spomenul možný „minivan“.

Vydavateľovi Automotive News, Jasonovi Steinovi, naznačil, že by mohli spraviť minivan, ak bude vyzerať dobre. A dodal, že taký ešte nikto neurobil. Takže na stole by mohla byť podobná snaha o odlíšenie ako v prípade vozidiel typu pickup, pričom Tesla šokovala svet dizajnom svojho chystaného pickupu Cybertruck.

Náznakov je teda dosť, chýbajú však konkrétne plány. Každopádne minimálne komerčné elektrické dodávky by mohli byť pre Teslu veľmi dobrým biznisom, keď ich dokáže vyrábať nákladovo efektívne. Veď mnohé spoločnosti už teraz elektrifikujú svoje flotily dodávok. A napr. Amazon si objednal 100 000 a UPS 10 000 elektrických áut tohto druhu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ford a GM nechcú nechať Tesle otvorené dvere v segmente elektrických dodávok
Nissan a slovenská Voltia spoločne uvádzajú na trh „novú“ elektrickú dodávku
VW predstavil dodávkovú verziu reinkarnovaného „Hippies“ vanu I.D. Buzz

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár