Tesla predstavila nový produkt. Je ním Megapack

1

Spoločnosť Tesla predstavila svoj nový produkt – obrie batériové úložisko elektrickej energie Tesla Megapack. Má kapacitu 60 batérií elektromobilu Tesla Model 3 SR, pričom v porovnaní s inými riešeniami má podstatne vyššiu energetickú hustotu, nižšie náklady a priestorové požiadavky a rýchlejšie sa inštaluje.

Spoločnosť Tesla nie je len výrobcom elektromobilov. Okrem iného sa tiež zameriava na vývoj, výrobu a inštaláciu batériových úložísk energie, bez ktorých sa pravdepodobne nezaobíde pri prechode na bezemisnú energetiku.

Powerwall, Powerpack a teraz Megapack

Vo svojom portfóliu má Tesla batériové úložisko pre domácnosti Powerwall, ktoré sa využíva napríklad na uskladnenie elektriny vyrobenej solárnymi panelmi či ako záložný zdroj elektriny. Jeho priemyselnou obdobou, ktorá sa využíva v rámci veľkých komerčných energetických projektov, je Powerpack.

Veľký prínos

Powerpacky tvoria napríklad najväčšie batériové úložisko, resp. batériovú elektráreň na svete – „Hornsdale Power Reserve„, ktorá leží v Austrálii. Má kapacitu 129 MWh a výkon 100 MW. Ako sme už informovali, len za prvý rok svojej prevádzky ušetrila 25 mil. €, pričom jej vybudovanie stálo 56 mil. €. A nie je to len o finančných benefitoch. Veď pomohla stabilizovať tamojšiu sieť, pričom uskladňuje a poskytuje elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Nový level

Tesla Megapack posúva batériové úložiská energie ešte ďalej. Tesla vo svojej tlačovej správe uvádza, že ich novinka významne znižuje zložitosť budovania veľkokapacitných úložísk, pričom zjednodušuje proces inštalácie a zapájania. Jeden Megapack má pritom 1,5 MW invertor a kapacitu až 3 MWh (3 000 kWh). To sa rovná napr. 60 batériám elektromobilu Tesla Model 3 Standard Range (50 kWh). Pozostáva pritom z rovnakých batériových článkov ako batéria tohto modelu.

Tesla sa v prípade Megapacku chváli aj o 60 % vyššou energetickou hustotou v porovnaní s inými batériovými systémami či tradičnými „fosílnymi elektrárňami“. A to sa má veľmi pozitívne prejaviť na výrobných nákladoch a čase.

ZAJAZDI SI NA TESLE!

Vďaka svojej novinke dokáže Tesla nasadiť bezemisnú elektráreň s výkonom 250 MW a kapacitou 1 GWh, čo sú niekoľkonásobne vyššie parametre ako v prípade najväčšej batériovej elektrárne sveta, len za necelé 3 mesiace, pričom zaberie 3 akre. Tzn. 4-násobne rýchlejšie ako je tomu pri fosílnych elektrárňach rovnakej veľkosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová verzia solárnej strechy Tesla by mala byť lacnejšia
Batériové úložiská Tesla Powerwall môžu majiteľom zarobiť až 1 000 $ ročne
Slovenská univerzita vyvíja systém virtuálnej elektrárne podobný tomu od Tesly

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Je to super. Počkám si ešte na novšiu generáciu úložísk, požičiam si zopár miliónov eur a ideme na to.
    Do rafinérie teda investovať rozhodne nebudem, ani keby mi daroval arabský šejk – dajme tomu ropné pole…

Pridajte komentár