Tesla ponúka nový Megapack, ďalšie vylepšené energetické produkty majú prísť čoskoro

9

Elon Musk kedysi povedal, že divízia Tesla Energy má v dlhodobejšom horizonte potenciál prerásť automobilovú divíziu spoločnosti. No a Tesla aktuálne spustila predaj nového, resp. značne upgradovaného Megapacku. A ešte tento rok má uviesť ďalšie vylepšené energetické produkty – solárne strechy a panely, ako aj Powerwall.

Electrek nedávno „na základe informácií z interného stretnutia v rámci spoločnosti Tesla“ informoval, že ešte tento rok sa chystajú významné vylepšenia produktov z divízie Tesla Energy.

Senior manažér inžinierstva pre solárne produkty spoločnosti Tesla Seth Winger mal na tomto stretnutí uviesť, že tento rok sa budú inovovať produkty ako fotovoltika, solárna strecha a Powerwall. Dočkať sa pritom máme významného vylepšenia účinnosti, výkonu aj estetickej stránky. Electrek na základe ďalších zdrojov tiež uviedol, že Tesla už testuje novú verziu solárnej strechy („v3.5“) v rámci domov svojich zamestnancov.

 

Zmien sa už dočkal Megapack

Aj keď sa v rámci vyjadrení Setha Wingera nespomína Tesla Megapack, toto najväčšie batériové úložisko spoločnosti, určené pre priemyselné využitie, je zdá sa prvým z energetických produktov Tesly, ktorý sa dočkal značných zmien.

Ako upozornil web Tesla North na základe príspevku na sieti Reddit, Tesla už prostredníctvom svojho webu ponúka Megapack s celkovou kapacitou 3,9 MWh (3 900 kWh), čo by vystačilo cca na 70 batérií elektromobilu Tesla Model 3/Y Standard Range.

Počas predstavenia batérie Megapack pred vyše 3 rokmi Tesla uviedla, že tá ponúkne výkon 1,5 MW a kapacitu až 3 MWh. No a aktuálne v rámci ponuky už nájdeme Megapack s parametrami 1,9 MW a 3,9 MWh, pričom predchádzajúci produkt mal mať kapacitu 2,6 MWh.

Okrem zvýšenia výkonu a kapacity (+50 %) sa samozrejme zväčšili aj rozmery a hmotnosť. Váha pritom poskočila až o 64 %, čo naznačuje použitie batériových článkov LFP, ktoré Elon Musk podľa Tesmanian avizoval už dávnejšie. To samozrejme nemôže prekvapiť, keďže tieto články sú lacnejšie ako vysoko energetické ternárne články, pričom stacionárne batérie nemusia mať vysokú energetickú hustotu. A LFP batérie by tiež mali byť bezpečnejšie a „trvácnejšie“ – minimálni pri nabíjaní na 100 %.

Pre tých, ktorí sú zvedaví na cenu tejto obrovskej batérie uvádzame, že nový Megapack sa predáva za vyše 2,4 mil. $. A ročné náklady na údržbu predstavujú 6 570 $.

tesla megapack

Zdroj: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Tesla HVAC“ systém pre domácnosti je na pláne, hovorí Elon Musk
Tesla spolu s PG&E buduje „najväčšiu distribuovanú batériu na svete“
Tesla v tichosti spustila výstavbu ďalšej továrne. Tentokrát „Megafactory“ na Megapacky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Raz vznikne sieť „megapackov“ spojená supravodičmi, ktorá bude schopná zachytiť aj energiu bleskov ….

  P.S. Túto zimu však s tým ešte nerátajme ! 🙂

  • Informáciu nie je problém overiť, keďže ako sa uvádza v článku, Tesla nový Megapack ponúka prostredníctvom svojej web stránky (https://www.tesla.com/megapack/design).

   Uvedená cena sa vzťahuje k 1 objednanému kusu verzie „2 hr duration“. K dispozícii je už aj lacnejšia verzia („4 hr duration“) za 1 934 720 $.

   Jednotková cena môže klesať v prípade objednania viacerých kusov. Napr. pri 100 ks je jednotková cena lacnejšej verzie cca 1,68 mil. $. Tak ako je v rámci USA bežné, všetky uvedené ceny sú bez DPH.

   • Pozrel som si info na uvedenom linku, a je to tak! Nič to ale nemení na našom názore, že cena je vysoká! Veď keď cenu Megapacku rozdelím na batérie pre 70 BEV po 55 kWh, čom už lepšie rozumieme, tak by bola cena 34.300 $ za kus bez DPH! Ešte šťastie, že sa nik z nás nechystá kupovať ani len jeden Megapack, nie to ešte 100 ks s rabatom! 🙂

Pridajte komentár