Záhada okolo nového produktu Tesla objasnená. „Megapack“ je gigantickou batériou

1

Pomerne nedávno sa objavili informácie, že Tesla pracuje na novom produkte s názvom „Megapack„. To však bolo v podstate všetko, a tak sme len mohli hádať, o čo sa môže jednať. Chystaný projekt batériového úložiska v Kalifornii aktuálne odhaľuje, že sa jedná o gigantickú Li-Ion batériu.

Neznámy používateľ webu Reddit, ktorý sa uchádzal o stáž v Tesle, informoval, že v rámci spoločnosti existuje pracovná pozícia „Megapack testér“. Neskôr sa zistilo, že aj ďalší zamestnanci Tesly pracujú na niečom, čo sa označuje ako nový energetický modul Megapack.

Reakciou na to bolo niekoľko možných teórií, o aký produkt by sa mohlo jednať. Napríklad, že ide o podpornú „off-grid“ batériu pre nabíjacie stanice Megacharger, ktoré budú určené pre elektrický ťahač Tesla Semi. Taktiež sa špekulovalo, že je to pracovný názov pre batériový modul spomínaného ťahača.

Najpravdepodobnejší variant

Napokon sa však potvrdil najpravdepodobnejší variant, a to že Megapack je veľkým batériovým úložiskom energie, čiže v podstate väčšou verziou priemyselnej batérie Tesla Powerpack, informuje portál Electrek. A to podstatne väčšou. Jeho veľkosť pritom naznačuje projekt obrieho kalifornského batériového úložiskaVistra Energy Moss Landing station„.

Jeho celková kapacita by mohla dosahovať až 1 200 MWh, čo je 10-násobne viac ako v prípade najväčšieho systému tohto typu na svete, ktorý sa nachádza v Austrálii a ktorý využíva batérie Tesla Powerpack 2. Dokumentácia projektu odhaľuje, že by v rámci neho malo byť použitých 449 batérií Megapack.

13-násobne väčší ako Powerpack 2

Keď to zjednodušíme a prepočítame, vyjde nám, že jeden Megapack by mohol disponovať kapacitou neuveriteľných 2 673 kWh. To je napríklad ekvivalent takmer 36 batérií Tesly Model S 75D. V porovnaní so súčasnou priemyselnou batériou Powerpack 2 (210 kWh) je to takmer 13-násobne väčšia kapacita.

Známe sú aj rozmery obrovskej batérie Megapack. A to 7,14 metra na dĺžku a 1,6 metra na šírku. Nepoznáme však jej výšku. Powerpack 2 pritom disponuje rozmermi 1,31 x 0,82 x 2,19 metra (d x š x v).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Už vieme, koľko stála najväčšia “Tesla batéria” sveta aj koľko zarobila
Slovenská univerzita vyvíja systém virtuálnej elektrárne podobný tomu od Tesly
Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta

Zdroj: Electrek, titulná fotografia: Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár