Tesla Megapack je možné objednať aj „priamo“. Spoznali sme pritom ceny

0

Spoločnosť Tesla zaviedla oficiálnu objednávkovú podstránku k svojmu najnovšiemu a kapacitne najväčšiemu batériovému úložisku energie Tesla Megapack, ktoré má rôznorodé využitie. Jej súčasťou je aj možnosť priameho „online“ objednania (zatiaľ zrejme len v USA), pričom sme spoznali aj prvé cenovky.

Priemyselné batériové úložiská energie sú zdá sa trendom v rámci energetiky, a to vďaka ich významnej pomoci na viacerých frontoch. Napr. v prípade produktov a systémov od Tesly sa ukazuje, že ich nasadenie má veľké prínosy v oblasti stabilizácie a podpory el. sietí a že náklady na ich zavedenie majú rýchlu návratnosť, čoho dôkazom je aj donedávna najväčšie batériové úložisko na svete Hornsdale Power Reserve.

Najnovším produktom z portfólia kalifornskej spoločnosti z oblasti batériových úložísk je Tesla Megapack. Ide o úložisko s najvyššou kapacitou (3 MWh), výkonom (1,5-MW invertor), energetickou hustotou či škálovateľnosťou (projekty s kapacitou 1+ GWh).

Ako uvádza Tesla, Megapack zaberá o 40 % menej miesta a skladá sa z 10-násobne menej častí ako súčasné systémy na trhu. A to prináša veľkú výhodu aj z hľadiska inštalácie, keďže tá má byť 10-krát rýchlejšia. Systém s kapacitou 1 GWh je pritom schopný zásobovať všetky domácnosti v San Franciscu (počet obyvateľov: okolo 900 000) po dobu 6 hodín.

Spoločnosť Tesla tiež uvádza, že každý Megapack sa dodáva vopred zostavený v rámci jediného boxu a je vopred otestovaný, vrátane batériových modulov, obojsmerných invertorov, systémov riadenia teploty, hlavného ističa striedavého prúdu a ovládacích prvkov. Nie je pritom nutné nič zostavovať. AC výstup Megapacku skrátka stačí pripojiť k sieti.

Využitie

Tesla v rámci popisu svojho batériového úložiska Megapack uvádza aj možnosti jeho využitia:

  • Vyrovnávanie výkyvov energie z obnoviteľných zdrojov.
  • Dodávanie energie priamo na distribuovanom mieste. Nie je tak napr. nutná nákladná modernizácia starnúcej infraštruktúry siete.
  • Udržiavanie úrovne napätia.
  • Podpora kapacity – dodávanie energie v dobe max. kapacity.
  • Budovanie lokálnych sietí, ktoré môžu byť nezávislé od hlavnej elektrickej siete.
  • Účasť na trhu s energiou poskytovaním služieb na základe dopytu od systémových operátorov.
  • Regulácia frekvencie rýchlou zmenou nabíjacieho alebo vybíjacieho výkonu.

Spoločnosť Tesla tiež zavádza možnosť priameho objednania zariadenia Tesla Megapack prostredníctvom svojej oficiálnej stránky s dodaním v budúcom roku. Aktuálne je tak možné urobiť zdá sa len v USA. A spoznali sme pritom aj ceny Megapacku.

Napr. v domovskom štáte Kalifornia stojí jeden Megapack cca 1,24 mil. $ (cca 1,05 mil. €). Ďalšou položkou sú ročné náklady na údržbu v sume 6 570 $ (5 567 €), pričom tie sa každoročne zvyšujú o 2 %. S počtom objednaných kusov klesá jednotková cena Megapacku aj nákladov na údržbu. Napr. pri 10 ks vyjde jedno zariadenie na necelý 1 mil. $ (cca 0,85 mil. €) a jeho údržba na 4 000 $ (3 390 €). Všetky uvedené ceny sú bez DPH.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Obrovský batériový systém od Tesly sa činil po výbuchu v uhoľnej elektrárni
Najväčšia e-chem batéria sveta od Tesly si na seba „zarobila“ cca za 2 roky
Tesla buduje najväčšiu „li-ion batériu“ na svete, ktorá má ušetriť 100 mil. $

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár