Elon Musk: Technológie Maxwell môžu mať na Teslu veľmi veľký vplyv

1

Minulý rok Tesla kúpila za vyše 200 mil. $ zaujímavú technologickú firmu Maxwell. Elon Musk pritom nedávno uviedol, že získané technológie môžu mať významný vplyv na „jeho“ spoločnosť.

Akvizícia spoločnosti Maxwell vyvolala množstvo otázok a špekulácií, keďže Tesla doteraz oficiálne neozrejmila dôvod, prečo túto spoločnosť prevzala. Maxwell sa pritom špecializuje predovšetkým na vývoj a výrobu superkondenzátorov. Zaujímavou technológiou sú však aj jeho „suché“ batériové elektródy.

V súvislosti so superkondenzátormi napr. odborník na automobilový priemysel zo spoločnosti Munro and Associates, Mark Ellis, uviedol, že táto technológia by mohla v rámci elektromobilov výrazne pomôcť pri manažmente batérií.

 „Jedným z problémov batérií je, že po prudkom stlačení akcelerátora prúdi z batérie veľké množstvo energie. A potom, po prudkom zabrzdení, rekuperačný systém vygeneruje množstvo energie, ktorú ale nedokáže batéria prijať dostatočne rýchlo,“ hovorí.

Ellis dodal, že to spôsobuje veľké namáhanie batérie, ktoré by mohli eliminovať práve superkondenzátory. Tie by mali fungovať ako akýsi „vankúš“. V prípade potreby rýchleho získania energie, by sa elektrina čerpala zo superkondenzátorov. Tie by sa pritom pomaly nabíjali zo štandardnej batérie elektromobilu. V prípade regeneratívneho brzdenia zas dokážu superkondenzátory „nasať“ viac zrekuperovanej energie.

Superkondenzátory už nie sú potrebné

Aktuálne však Elon Musk povedal, že vďaka pokroku technológie li-ion batérií nie sú superkondenzátory v rámci elektromobilov potrebné. Dodal, že Tesla uvažuje o použití niekoľkých batériových technológií spoločnosti Maxwell.

Tie by mali mať výrazný vplyv na Teslu: „Je to druh veľkého kšeftu. Maxwell má veľa technológií, ktoré ak sa použijú správnym spôsobom, môžu mať veľmi veľký vplyv,“ povedal Musk v rámci podcastu Third Row Tesla, upozorňuje Electrek.

Veľkým kšeftom suché elektródy

Musk dodal, že suché elektródy sú jednou z technológií Maxwell, ktoré by mohli byť „veľkým kšeftom“. Maxwell tvrdí, že táto technológia aktuálne umožňuje dosiahnuť energetickú hustotu batérií vyššiu ako 300 Wh/kg, pričom jej potenciál vidí na vyše 500 Wh/kg. Súčasné batérie Tesla „2170“, ktoré sú špičkou v priemysle, pritom dosahujú okolo 250 Wh/kg.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla si dala patentovať batériu s „lepším výkonom, životnosťou a cenou“
Tesly budú čoskoro hovoriť s ľuďmi. Elon Musk zverejnil ukážku
Tesla môže nahradiť stierače laserovou technológiou, odhaľuje patent

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár