Extrémna Tesla Roadster 2 by mohla ťažiť aj z technológie superkondenzátorov

0

Tesla Roadster 2 sa môže stať najrýchlejším sériovo vyrábaným autom na svete. Ponúkne pritom netradičné technológie ako napríklad prídavné raketové motory. A podľa odborníka na automobilový priemysel by sme mohli nájsť pod jej „kapotou“ aj superkondenzátory. Na čo by mali slúžiť?

Štandardná verzia Tesly Roadster 2 má podľa najnovšieho vyjadrenia Elona Muska ponúknuť zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,1 s. Verzia s príplatkovým balíkom výbavy od SpaceX však bude vďaka prídavným raketovým motorom ešte rýchlejšia.

Superkondenzátory od Maxwell

Raketové motory by pritom nemuseli byť jedinou netradičnou technológiu, ktorú ponúkne 2. generácia elektromobilu Roadster. Odborník na automobilový priemysel zo spoločnosti Munro and Associates, Mark Ellis, sa totiž v rozhovore s e-mobility youtuberom Seanom Mitchellom vyjadril, že v tomto elektrickom hyperšporte by sa mohla objaviť aj technológia superkondenzátora, informuje Teslarati.

Túto technológiu pritom Tesla získala akvizíciou spoločnosti Maxwell, ktorá sa okrem superkondenzátorov špecializuje aj na suché batériové elektródy.

Ellis uviedol, že technológia superkondenzátora by mohla v rámci elektromobilov výrazne pomôcť pri manažmente batérií. „Jedným z problémov batérií je, že po prudkom stlačení akcelerátora prúdi z batérie veľké množstvo energie. A potom, po prudkom zabrzdení, rekuperačný systém vygeneruje množstvo energie, ktorú ale nedokáže batéria prijať dostatočne rýchlo,“ hovorí.

„Vankúš“ a „špongia“ pre batériu

Ellis dodáva, že to spôsobuje veľké namáhanie batérie, ktoré by ale mohli eliminovať práve superkondenzátory. Tie by mali fungovať ako akýsi „vankúš“. V prípade potreby rýchleho získania energie, by sa elektrina čerpala zo superkondenzátorov. Tie by sa pritom nabíjali pomaly zo štandardnej batérie elektromobilu. V prípade regeneratívneho brzdenia zas dokážu superkondenzátory „nasať“ viac zrekuperovanej energie.

ZAJAZDI SI NA TESLE!

A spomínaný princíp by bol podľa Ellisa obzvlášť vhodný pre extrémne rýchle elektromobily typu Tesla Roadster 2. Ich batérie by tak neboli vystavované obrovskej záťaži pri prudkej akcelerácii, čo by bolo prínosné z hľadiska životnosti. Superkondenzátory by navyše zabezpečili vyššiu efektivitu rekuperačného systému, a teda aj celkovú účinnosť pohonného systému vozidla.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Raketové motory Tesly Roadster 2 sa budú ukrývať pod „ŠPZ-kou“
Tesla získala technológiu, ktorá môže predĺžiť dojazd jej áut až 2-násobne
Tesla Model 3: Vyladenie podvozka za pomoci NASA a špeciálne pneumatiky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár