Tesla vyvinula nový materiál (aj) pre komponenty elektrického pohonu

0

Tím spoločnosti Tesla, ktorý sa špecializuje na vývoj materiálov, prichádza s ďalšou novinkou. Ako odhaľuje patentová prihláška, spája vlastnosti 2 typov zliatin, čo umožní Tesle vyrábať pevné a zároveň vysoko vodivé komponenty, napr. pre pohonné jednotky svojich elektromobilov.

Ako už vieme, Tesla spolupracuje pri vývoji nových materiálov s inžiniermi Muskovej aerokozmickej spoločnosti SpaceX. Oba „materiálové tímy“ má pritom na starosti uznávaný odborník na zliatiny Charles Kuehmann, ktorý začal pre Elona Muska pracovať v roku 2016, kedy prišiel zo spoločnosti Apple.

Vysoko pevná a zároveň vysoko vodivá

V spomínanej patentovej prihláške, na ktorú upozornil Electrek, Tesla aktuálne popisuje novú hliníkovú zliatinu, ktorá je vhodná pre tlakové liatie, pričom má mať doteraz „nespojené“ vlastnosti. Tesla uvádza, že komerčné hliníkové zliatiny sa radia do 2 kategórií – s vysokou pevnosťou a vysokou vodivosťou.

Napríklad zliatina „A356“ má pevnosť vyššiu ako 175 MPa, ale vodivosť „len“ 40 % IACS (štandardná hodnota elektrickej vodivosti komerčne dostupnej medi). Naopak zliatina 100.1 má vodivosť na úrovni 48 % IACS, ale jej pevnosť je nižšia ako 50 MPa.

Podľa Tesly sa však v rámci niektorých komponentov elektromobilov, ako napríklad v rotore elektromotora či v invertore vyžadujú materiály, ktoré sú veľmi pevné a zároveň vysoko vodivé. A tiež musia byť vhodné pre výrobu komponentov prostredníctvom technológie liatia.

No a keďže takáto hliníková zliatina na komerčnom trhu zrejme nie je, Tesla si ju vyvinula „sama“. Podľa informácií z patentovej prihlášky je možné nový materiál vhodný na liatie prispôsobiť tak, aby mal pevnosť 90 až 150 MPa a elektrickú vodivosť 40 až 60 % IACS.

Sme zvedaví, kedy sa tento nový materiál objaví v elektromobiloch od Tesly, keďže je zrejme málo pravdepodobné, že by zostal len v podobe patentu. Možno sa dočkáme už tento rok, a to v rámci chystaných nových top verzií Modelu S a Modelu X s prívlastkom Plaid (okolo jesene) či v rámci novej pohonnej jednotky s „mimozemskými“ technológiami, ktorú máme spoznať do konca roka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Cybertruck je z rovnakého nepriestrelného materiálu ako vesmírna loď SpaceX
Tesla si patentovala novú technológiu skla. Redukuje hluk a zlepšuje tepelnú izoláciu
Tesla predviedla nerozbitné čelné sklo pre ťahač Semi │VIDEO

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár