Musk avizuje epický masterplan, šialenú hodnotu Tesly či miliardy humanoidných robotov

6

Elon Musk nedávno hovoril aj o fantastickej budúcnosti spoločnosti Tesla. Tú chce na začiatok podporiť novou hlavnou stratégiou z vlastného pera. Avizuje tiež neuveriteľný počet humanoidných robotov na trhu a neuveriteľnú trhovú hodnotu Tesly do budúcnosti.

Aktuálne sa môže zdať, že rast spoločnosti Tesla v kľúčových oblastiach skončil. Elon Musk pritom už skôr avizoval, že jeho spoločnosť sa dostáva do obdobia medzi dvoma veľkými rastovými vlnami. A novú rastovú vlnu chce podporiť novou hlavnou stratégiou spoločnosti „Master Plan 4“, ktorá má viesť k trhovej hodnote mnohonásobne prevyšujúcej hodnotu súčasných najhodnotnejších korporácií sveta.

Tesla Master Plan 4

Elon Musk nedávno na svojej soc. sieti X napísal, že pracuje na „Tesla Master Plan 4„, ktorý bude epický. Ako už vieme, Master Plan je strategickým plánom Tesly, ktorý určuje dlhodobé smerovanie spoločnosti. Musk pritom avizuje nový Master Plan netradične krátko potom, čo Tesla minulý rok predstavila ten ostatný – „Master Plan 3„.

Musk tak zrejme reaguje na meniacu sa situáciu a aktuálny výhľad do budúcnosti. Keďže nezverejnil žiadne detaily, môžeme len špekulovať, čo prinesie nový Master Plan. „Trojka“ bola pritom zameraná predovšetkým na to, ako prejsť od fosílnych palív k trvalo udržateľnej energii a na súvisiace škálovanie dodávateľského reťazca.

„Invázia“ humanoidných robotov

Tesla Master Plan 4 by mohol byť viac „cool“ ako jeho predchodca a orientovaný aj na umelú inteligenciu. Vrátane humanoidných robotov. O tých totiž Musk veľa hovoril aj na nedávnom výročnom „Dni investorov“ spolocnosti Tesla. Podľa Muska môže byť pritom ich aktuálne vyvíjaný robot Tesla Optimus schopný robiť všetko, čo od neho chcete. Napr. slúžiť ako spoločník, pomocník v domácnosti, opatrovateľ, skvelý učiteľ či pracovník v továrni.

Musk tiež povedal, že každý bude chcieť humanoidného pomocníka. A nad rámec toho ich má chcieť vo veľkom aj priemysel ako pracovnú silu. Myslí si pritom, že pomer humanoidných robotov (nielen od Tesly) k ľuďom bude pravdepodobne minimálne 2:1, resp. určite aspoň 1:1. Tzn. 10, 20 či 30 miliárd robotov. Tesla pritom aktuálne uvádza, že v jej továrňach skúšobne pracujú dva Optimusy. A Musk odhaduje, že budúci rok by mohlo byť v rámci ich závodov nasadených vyše 1 000 či dokonca niekoľko tisíc humanoidných robotov.

„Galaktická“ trhová hodnota Tesly

Elon Musk si od humanoidných robotov sľubuje extrémne veľa aj po stránke profitu pre spoločnosť Tesla. Hrubo totiž odhaduje, že Optimus by mohol niekedy v budúcnosti zabezpečiť Tesle trhovú kapitalizáciu okolo 20 biliónov $ (predajnú cenu robota odhaduje na cca 20 000 $ a zisk na 1 robota pri skutočne masovej výrobe odhaduje na cca 10 000 $). A ďalších 5 až 10 biliónov $ má prameniť z autonómnych vozidiel. Tesla sa pritom venuje aj ďalším oblastiam, napr. energetike.

Pre získanie predstavy, aký „šialený“ trhový rast Musk pripúšťa, uvádzame, že po aktuálnom pomerne významnom raste akcií spoločnosti Tesla je jej trhová hodnota 772 miliárd $ (0,772 bilióna $). A aktuálne trhovo najhodnotnejšiu spoločnosť na svete, Microsoft, si investori cenia na 3,42 bilióna $ a Apple na 3,40 bilióna $.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla chystá 3 nové elektromobily a Cybertruck pre ďalšie trhy
Tesla mení a urýchľuje stratégiu ohľadom lacnejších elektromobilov
Tesla naznačila batériu pre chystaný lacnejší elektromobil a avizuje van aj autobus
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Kto a za co isi kupi domov robota-pomocnika, ked tie roboty zoberu ludom takmer vsetku pracu? Za $20k kazdy zamestnavatel ihned vyrazi 2-3ludi ktorych ten robot nahradi v 2-3smennej prevadzke.
    Este tu nieje Optimus s AI a uz minule ked som bol po case v jednej restike (a to na vychode Sk) tak ma prekvapilo ze pouzite taniere uz zbiera robot namiesto casnicky na ktoru sa teda lepsie pozeralo. 🙁
    Ta ked je uz na urade prace si Optima domov nekupi. 🙂

  2. Tak ako „v pôrodných bolestiach“ prichádzajú elektoautá, tak prídu aj humanoidné roboty! Dnes môžeme len diskutovať v akej miere to bude. Nedivme sa, že to Elon vidí tak optimisticky. Bez optimizmu by to nedotiahol tam, kde dnes je! Ja mu nemôžem ani nezávidím, tak mu aspoň držím palce, aj keď mám z tých robotov isté obavy!

Pridajte komentár