Tesla a elektrické lietadlá? Analytici z Morgan Stanley sú si istí

0

Analytici z Morgan Stanley otvorili tému vzťahu Tesly a elektrických lietadiel, ako aj podnikania spoločnosti v leteckom priemysle. Sú pritom presvedčení, že Tesla sa časom pustí aj do tejto oblasti. A dokonca zverejnili hrubú predikciu vplyvu tohto potenciálneho biznisu na trhovú hodnotu spoločnosti.

Ako sme už viackrát informovali, Elon Musk sa zaoberá myšlienkou elektrického lietadla od roku 2012. Má pritom vypracovaný aj jeho návrh. V roku 2018 povedal, že o „svojom“ e-lietadle premýšľa pomerne často, hovorí o ňom však len s priateľmi a partnerkami. To má byť schopné letu nadzvukovou rýchlosťou v obrovských výškach, ako aj kolmého vzletu a pristátia. Išlo by teda o tzv. VTOL.

„Myslím, že je neuveriteľne náročné uviesť do výroby lietadlo a splniť všetky regulačné požiadavky po celom svete. Je to veľmi ťažké. Neexistujú žiadne automobilové spoločnosti, ktoré sú zároveň lietadlovými spoločnosťami,“ povedal Musk neskôr. A na otázku, či má v úmysle vyrábať elektrické lietadlo odpovedal, že vlastne nie.

Avšak dodal, že celá doprava bude elektrická, s výnimkou rakiet a že elektrické lietadlo typu VTOL by mohlo prísť v budúcnosti, keď naplnia iné dôležitejšie úlohy.

„Nie či, ale kedy“

Aktuálne analytici z investičnej banky Morgan Stanley, na čele s Adamom Jonasom, vypracovali 17-stranovú výskumnú správu, ktorá nesie názov „Tesla Aviation (letectvo) – Nie či, ale kedy“, upozornil Sawyer Merritt.

V úvode tejto správy sa píše, že je nepravdepodobné, že by spoločnosť Tesla nakoniec nepôsobila na trhu s eVTOL (elektrické lietadlá s kolmým vzletom a pristátím) a UAM (mestská letecká mobilita). „Potenciál transféru (jej) schopností a sieťový prístup je príliš silný na to, aby sme ich ignorovali,“ dodáva Morgan Stanley.

Analytici investičnej banky tiež vyjadrili názor na to, prečo sa Tesla nespomína v súvislosti s leteckým priemyslom. Má to byť skrátka preto, že Elon Musk o niečom takom skoro vôbec nehovorí. Dodávajú, že šéf Tesly odmieta „žáner lietajúcich automobilov“, pretože jeho aktuálnou prioritou je pokrok v rámci 3-rozmernej tunelovej a vesmírnej dopravy, upozorňuje Teslarati.

To by sa však mohlo podľa správy od Morgan Stanley zmeniť v priebehu času – do roku 2050. „Budeme mať Tesly na cestách, v podzemných tuneloch… na Marse. Ale nie na oblohe? O tom pochybujeme,“ dodávajú analytici.

A taktiež sa pozreli na možný vplyv podnikania Tesly v leteckom priemysle na hodnotu jednej akcie spoločnosti. Predikujú pritom naozaj široký rozsah, a to od 100 do 1 000 $.  Aktuálne má pritom akcia spoločnosti Tesla hodnotu 650 $.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Tesla“ pracuje na nových batériách, ktoré môžu byť využiteľné aj v letectve
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s elektrickým pohonom a kolmým štartom
Elektrické taxi-lietadlá od Hyundaiu majú byť v prevádzke už o pár rokov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár