Elektromobily a solárne systémy od spoločnosti Tesla by mohli využívať ďalšiu inováciu z vlastnej kuchyne. A to pulznú laserovú technológiu na odstraňovanie nečistôt, ktorá má byť použiteľná aj v rámci čelného skla, kamier či solárnych panelov a škridiel.
Tesla je známa ako spoločnosť zameraná na inovácie, pričom si v tomto ohľade zdá sa „nevyberá“. Ak jej nevyhovujú tradičné riešenia a nie je dostupná na trhu potrebná alternatíva, vie sa pustiť aj do vývoja pre ňu netradičných vecí.
Jedným z dôkazov môže byť „pulzné laserové čistenie hrubých nečistôt nahromadených na sklenených predmetoch vozidiel a fotovoltických zostáv“, čo je názov patentu, ktorý podala v roku 2019. A aktuálne Electrek upozornil na to, že tento patent bol schválený. To v konečnom dôsledku nemusí nič znamenať, na druhej strane, ak by Tesla neuvažovala o nasadení svojej novej technológie v rámci svojich produktov, tak by ju nevyvíjala a ani nežiadala o jej patentovanie.
Pripomeňme si preto, o čo ide. Veď v prípade Tesly by nasadenie takejto technológie nemohlo byt považované za prekvapujúce. Špecialista na vedeckú a priemyselnú imagináciu spoločnosti Tesla, Phiroze Dalal, opisuje technológiu v patentovej prihláške aj takto:
„Čistiaci systém pre vozidlá zahŕňa optickú zostavu lúčov, ktorá emituje lúč ožarujúci oblasti skleného predmetu vozidla, pričom o detekciu nahromadených hrubých nečistôt sa stará sústava obvodov. Riadiaci obvod kalibruje súbor parametrov spojených s optickou zostavou lúčov na základe detekcie nečistôt nahromadených v oblasti skleneného predmetu.
Taktiež riadi úroveň expozície lúča voči nahromadeným nečistotám na základe kalibrácie súboru parametrov spojených s laserovým lúčom, pričom úroveň expozície je regulovaná na základe pulzovania laserového lúča kalibrovanou rýchlosťou, aby sa zamedzilo prieniku lúča pod vrstvu skleneného predmetu.“
Kalifornská spoločnosť v rámci patentu taktiež uviedla, že jej nová technológia by sa byť využitá napríklad na automatické čistenie šošoviek kamier systému Autopilot a čistenie solárnych panelov na strechách.
- Zdroj:Tesla via Electrek.co
- Zdroj:Tesla via Electrek.co
- Zdroj:Tesla via Electrek.co
Alebo elektromagnetické stierače?
Technológia „pulzného laserového čistenia hrubých nečistôt nahromadených na sklenených predmetoch vozidiel a fotovoltických zostáv“ nemusí byť jedinou inováciou spoločnosti Tesla, ktorá je využiteľná na čistenie čelného skla vozidla. V roku 2019 si totiž dala patentovať aj „elektromagnetický stierač, ktorý by popri laserovom systéme na hrubé nečistoty mohol slúžiť k stieraniu jemných nečistôt a samozrejme pri daždi a snežení“. Ten pritom popisuje nasledovne:
„Vodiace koľajnice sú zložené z množstva permanentných magnetov, ktoré sú umiestnené horizontálne popri zakrivenom prednom skle. Pohybujúci sa elektromagnetický blok bude fungovať podobne ako vlaky MAGLEV. Minimálne mechanické spojenie medzi permanentnými magnetmi a elektromagnetickým blokom eliminuje trenie a systém tak bude trvácnejší.“

Zdroj: patentscope.wipo.int via Teslarati.com
Nuž uvidíme, či Tesla napokon aspoň jeden z týchto patentov „dostane“ do svojich sériových produktov.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla si patentuje extrakciu lítia pomocou kuchynskej soli. Má to znížiť náklady a enviro-záťaž
Robotizovaná „hadia nabíjačka“ od Tesly bude, potvrdil Elon Musk
Tesla si podala patentovú prihlášku na inovatívny high-tech volant
Jeden komentár
Papier znesie veľa! Chce to vidieť obidva systémy fungujúce na reálnom aute!