Tesle bol schválený patent ohľadom laserovej technológie na čistenie sklenených povrchov

1

Elektromobily a solárne systémy od spoločnosti Tesla by mohli využívať ďalšiu inováciu z vlastnej kuchyne. A to pulznú laserovú technológiu na odstraňovanie nečistôt, ktorá má byť použiteľná aj v rámci čelného skla, kamier či solárnych panelov a škridiel.

Tesla je známa ako spoločnosť zameraná na inovácie, pričom si v tomto ohľade zdá sa „nevyberá“. Ak jej nevyhovujú tradičné riešenia a nie je dostupná na trhu potrebná alternatíva, vie sa pustiť aj do vývoja pre ňu netradičných vecí.

Jedným z dôkazov môže byť „pulzné laserové čistenie hrubých nečistôt nahromadených na sklenených predmetoch vozidiel a fotovoltických zostáv“, čo je názov patentu, ktorý podala v roku 2019. A aktuálne Electrek upozornil na to, že tento patent bol schválený. To v konečnom dôsledku nemusí nič znamenať, na druhej strane, ak by Tesla neuvažovala o nasadení svojej novej technológie v rámci svojich produktov, tak by ju nevyvíjala a ani nežiadala o jej patentovanie.

Pripomeňme si preto, o čo ide. Veď v prípade Tesly by nasadenie takejto technológie nemohlo byt považované za prekvapujúce. Špecialista na vedeckú a priemyselnú imagináciu spoločnosti Tesla, Phiroze Dalal, opisuje technológiu v patentovej prihláške aj takto:

„Čistiaci systém pre vozidlá zahŕňa optickú zostavu lúčov, ktorá emituje lúč ožarujúci oblasti skleného predmetu vozidla, pričom o detekciu nahromadených hrubých nečistôt sa stará sústava obvodov. Riadiaci obvod kalibruje súbor parametrov spojených s optickou zostavou lúčov na základe detekcie nečistôt nahromadených v oblasti skleneného predmetu.

Taktiež riadi úroveň expozície lúča voči nahromadeným nečistotám na základe kalibrácie súboru parametrov spojených s laserovým lúčom, pričom úroveň expozície je regulovaná na základe pulzovania laserového lúča kalibrovanou rýchlosťou, aby sa zamedzilo prieniku lúča pod vrstvu skleneného predmetu.“

Kalifornská spoločnosť v rámci patentu taktiež uviedla, že jej nová technológia by sa byť využitá napríklad na automatické čistenie šošoviek kamier systému Autopilot a čistenie solárnych panelov na strechách.

Alebo elektromagnetické stierače?

Technológia „pulzného laserového čistenia hrubých nečistôt nahromadených na sklenených predmetoch vozidiel a fotovoltických zostáv“ nemusí byť jedinou inováciou spoločnosti Tesla, ktorá je využiteľná na čistenie čelného skla vozidla. V roku 2019 si totiž dala patentovať aj „elektromagnetický stierač, ktorý by popri laserovom systéme na hrubé nečistoty mohol slúžiť k stieraniu jemných nečistôt a samozrejme pri daždi a snežení“. Ten pritom popisuje nasledovne:

„Vodiace koľajnice sú zložené z množstva permanentných magnetov, ktoré sú umiestnené horizontálne popri zakrivenom prednom skle. Pohybujúci sa elektromagnetický blok bude fungovať podobne ako vlaky MAGLEV. Minimálne mechanické spojenie medzi permanentnými magnetmi a elektromagnetickým blokom eliminuje trenie a systém tak bude trvácnejší.“ 

tesla stierac

Zdroj: patentscope.wipo.int via Teslarati.com

Nuž uvidíme, či Tesla napokon aspoň jeden z týchto patentov „dostane“ do svojich sériových produktov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla si patentuje extrakciu lítia pomocou kuchynskej soli. Má to znížiť náklady a enviro-záťaž
Robotizovaná „hadia nabíjačka“ od Tesly bude, potvrdil Elon Musk
Tesla si podala patentovú prihlášku na inovatívny high-tech volant

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár