Šéf Tesly sa vyjadril na tému odkúpenia iných automobiliek

1

Elon Musk si nedávno prevzal ocenenie Axel Springer Award 2020. To sa udeľuje osobnostiam, ktoré sú „mimoriadne inovatívne, vytvárajú nové trhy a menia trhy, formujú kultúru a čelia svojej spoločenskej zodpovednosti.“ Pri tejto príležitosti v rámci interview Musk hovoril aj na tému odkúpenia iných automobiliek spoločnosťou Tesla.

Tesla dosahuje v tomto období svoju historicky najvyššiu trhovú hodnotu, ktorá ľahko prekonáva hranicu 500 miliárd $. To by jej zrejme umožnilo pomerne „komfortnú“ akvizíciu mnohých rôznych spoločností, ktoré by o to mali záujem.

Tesla počas svojej pomerne krátkej existencie už odkúpila viacero firiem. A to napríklad SolarCity, Grohmann Engineering, Maxwell, Hibar Systems či SilLion, o ktorých si myslela, že jej pomôžu napredovať. V minulosti tiež spolupracovala s automobilkami Daimler a Toyota, ktoré boli jej akcionármi.

Spoločnosť Tesla im pritom pomáhala s vývojom elektromobilov či dodávala komponenty. V minulosti sa taktiež špekulovalo, že Teslu by mohol teoreticky odkúpiť nejaký tradičný výrobca áut. Aktuálne sa však zdá, že sa veci otočili a podľa niektorých má Tesla vďaka svoje obrovskej trhovej hodnote silu kúpiť/získať aj tradičné automobilky.

A na túto možnosť sa Elona Muska v rámci interview spýtal generálny riaditeľ spoločnosť Axel Springer, Mathias Döpfner. Konkrétne, či Tesla niekedy vážne uvažovala o kúpe inej automobilky. Musk pritom odpovedal: „Rozhodne sa nechystáme spustiť nepriateľské prevzatie, ale ak by niekto povedal, že by bolo dobrou ideou zlúčiť sa s Teslou, viedli by sme o tom konverzáciu,“ píše Teslarati.

Tesla je otvorená zdieľaniu svojich technológií

Šéf Tesly však neuviedol, či je takéto niečo aktuálne na stole. Viackrát sa však už vyjadril, že je otvorený myšlienke zdieľania obrovskej siete rýchlonabíjacích staníc Tesla Supercharger a v júli uviedol:  „Tesla je otvorená licencovaniu softvéru a dodávaniu pohonných jednotiek a batérií. Snažíme sa len o akcelerovanie trvalo udržateľnej energie, nie rozdrvenie konkurentov!“

Elon Musk pritom otvorene podporuje snahy Volkswagen Group v oblasti elektromobility a na základe viacerých stretnutí a vzájomných komplimentov sa zdá, že má dobré vzťahy so šéfom nemeckého koncernu Herbertom Diessom. Ten však nedávno poprel špekulácie o možnej spolupráci oboch spoločností.

Musk tiež vyjadril podporu novému elektrickému počinu od Fordu, modelu Mustang Mach-E. A pripomenul aj svoje slová z minulosti o tom, že patenty Tesly sú dostupné pre všetkých. Takže sa zdá, že Tesla sa naozaj nebráni spolupráci. Tá by však pre ňu musela byť prínosom, a to nielen na poli akcelerácie elektromobility a  obnoviteľnej energie, ale určite aj z ekonomického hľadiska, keďže Tesla sa musí ako verejne obchodovateľná spoločnosť „zodpovedať“ svojim investorom.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nemecký politik oslovil Teslu, aby kúpila výrobcu e-dodávok StreetScooter
Tesla doteraz kúpila 5 spoločností, a to celkovo za vyše 3 miliardy $
Tesla je otvorená zdieľaniu svojich batérií, pohon. jednotiek a softvéru

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Čím viac sa o konkrétnych obchodoch dopredu vie, tým horšie pre firmy a ich akcionárov. S tým musíme pri rôznych správach a úvahách počítať! Ja sa preto rád nechám prekvapiť, zvlášť ak budú takéto transakcie prinášať profity užívateľom. V tomto prípade BEV.

Pridajte komentár