Tesla varuje zákazníkov pred krádežami a radí, ako im predchádzať

1

Organizovaná skupina zlodejov zrejme prišla na to, ako účinným spôsobom kradnúť elektromobily značky Tesla. Všetko nasvedčuje tomu, že dokáže vyradiť sledovacie GPS zariadenie. Tesla okamžite reaguje.

Pre elektromobily značky Tesla je príznačná aj nízka miera krádeží. Dôvodom je najmä integrované GPS zariadenie, prostredníctvom ktorého sa dá vozidlo jednoducho vystopovať. A to sa stalo v prípade odcudzenia  takmer vždy. Aktuálne sa však rozmohli krádeže Tesiel v nevídanej miere. Tesla na to reaguje aktualizáciou softvéru a informovaním zákazníkov o tom, ako im predchádzať.

Vystopovateľné cez mobil majiteľa

V rámci našich článkov sme vás informovali o prípadoch, kedy majiteľ odcudzenej Tesly pomohol polícii vystopovať ukradnuté vozidlo vďaka mobilnej aplikácii, ako aj o Modeli S, ktorý po krádeži skončil v rieke. V oboch prípadoch úradovalo integrované GPS zariadenie. V tom druhom si zlodeji zrejme uvedomili, že vozidlo sa dá jednoducho vystopovať a tak chceli „dôkazy“ utopiť.

tesla kradez mobilna aplikacia

Zdroj: Electrek

Séria krádeži vo VB

V poslednej dobe došlo k sérii krádeží elektromobilov Tesla vo Veľkej Británii. Presné čísla zatiaľ známe nie sú , ale keďže na to reaguje aj samotný výrobca, nebude sa zrejme jednať o malé počty.

„Relé útok“

Predpokladá sa, že organizovaná skupina kradne vozidlá prostredníctvom tzv. „relé útoku“. Vozidlá Tesla sú vybavené bezkľúčovým vstupom, kedy sa stačí na otvorenie a spustenie priblíženie kľúča k vozidlu. A to na základe vysielania jedinečného signálu.

Zlodeji však vedie tento slabý signál zosilniť natoľko, že sa vozidlo otvorí, aj keď je majiteľ mimo bežného dosahu. Napríklad, keď odchádza od vozidla, takže o otvorení nevie. Pre istotu dodávame, že rovnakým spôsobom sa kradnú aj vozidlá iných značiek, ktoré sú vybavené bezkľúčovým vstupom. V prípade Tesiel sa však zlodeji museli naučiť, ako eliminovať spomínané GPS zariadenie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Interiér Tesly Model S a X prejde faceliftom. Kedy a čo môžeme očakávať?
Elon Musk hovorí, že autá Tesla budú vybavené umelou inteligenciou typu KITT
Tesla spustila predaj surfov. Využívajú technológie z jej elektromobilov

Tesla odporúča…

Spoločnosť Tesla na tieto krádeže reagovala aktualizáciou softvéru a radami, ktoré zaslala svojim zákazníkom e-mailom. V ňom vysvetľuje spomínané „relé útoky“, pričom odporúča pri parkovaní na verejných priestranstvách vypnúť funkciu pre „pasívny (bezkľúčový) vstup“ alebo vložiť kľuč do špeciálneho púzdra či Faradayovej klietky, ktoré zabraňujú vyžarovaniu elektromagnetických vĺn z kľúča.

Zdroj: Electrek

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. každý by si mal svoje auto dostatočne zabezpečiť, aby sa raz nedivil, že je preč. My aj keď máme auto staré, tak aj tak by sme oňho nechceli prísť. Máme ho preto zabezpečené GPS a alarmom. Okrem toho k jeho odomykanie používame vystreľovací kľúč, ktorý máme z https…sk/ . Nie som totiž zástanca bezkľúčového odomykania.

Pridajte komentár