Majitelia elektromobilov značky Tesla sa nemusia príliš znepokojovať krádežou svojho vozidla. Štatistiky Highway Loss Data Institute ukazujú, že modely Tesla Model S a Model X sú v porovnaní s priemerom približne o 90 % menej „náchylné“ na odcudzenie. Inštitút pritom vysvetľuje prečo.
Viceprezident Highway Loss Data Institute (HLDI) Matt Moore uvádza, že krádeže vozidiel sú otázkou príležitosti a trhovej hodnoty. Elektromobily Tesla Model S a Model X spĺňajú podľa neho kritérium trhovej hodnoty, avšak spôsob, akým ich majitelia používajú, robí tieto vozidlá ťažko odcudziteľnými, informuje Teslarati.
Moore v tejto súvislosti poznamenáva, že keď sa elektromobily nevyužívajú, sú zvyčajne zaparkované v garáži alebo aspoň v blízkosti domov ich vlastníkov. A to kvôli nabíjaniu. Toto však nie je zrejme jediný dôvod, prečo sú Tesly podstatne menej „náchylné“ na odcudzenie.
Viacero nadštandardných bezpečnostných prvkov
Tesly sa môžu pochváliť viacerými bezpečnostnými prvkami. Napríklad voliteľnou možnosťou spustenia vozidla až po zadaní 4-miestneho PIN kódu. Či pomerne „čerstvým“ Sentry Mode. Ten slúžiť ako ochrana pred vykradnutím či ukradnutím vozidla.
Pri jeho spustení sa aktivujú kamery systému Autopilot, pričom tie monitorujú a zaznamenávajú okolie vozidla. Ak Tesla Sentry Mode zistí minimálnu hrozbu, napríklad keď sa cudzia osoba opiera o vozidlo, prepne sa do stavu Alert (výstraha). Na displeji vozidla sa vtedy zobrazí upozornenie, že kamery vozidla zaznamenávajú jeho okolie.
V prípade vážnejšej hrozby, napríklad pri rozbití okna, sa zapne režim Alarm, ktorý aktivuje autoalarm, zvýši jas displeja a spustí audiosystém na maximálnu hlasitosť.
Za príplatok je tiež možné objednať „aktívnu senzorovú technológiu“, ktorá dokáže detekovať neoprávnený pohyb v kabíne či pohyb samotného vozidla alebo jeho naklonenie. V prípade hrozby pritom aktivuje zvukový alarm.
Krádež nemusí byť takým problémom
Americké národné kriminálne centrum zaznamenalo v rokoch 2011 až 2018 139 krádeží vozidiel značky Tesla. Najzaujímavejšie na tom však je, že až 136 z nich sa podarilo vypátrať a vrátiť majiteľom. A to najmä vďaka tomu, že Tesly sú permanentné pripojené k internetu, pričom sa neustále zaznamenáva ich poloha prostredníctvom GPS.
Preto môže majiteľ sledovať polohu vozidla cez svoju mobilnú aplikáciu. Neraz sa pritom stalo, že vlastník odcudzenej Tesly priebežne informoval políciu o jej polohe. Tá vďaka tomu napokon vozidlo vystopovala a vrátila. Spomínané čísla teda ukazujú, že ich „návratnosť“ je na úrovni 98 %. Americký priemer z roku 2016 bol pritom 58,4 %.
Krádež za pár sekúnd
Treba však tiež povedať, že modely S a X sú, či boli vybavené systémom „bezkľúčového“ vstupu a spustenia vozidla od spoločnosti Pektron, kvôli ktorému je ich možné ukradnúť za pár sekúnd. Ním sú pritom vybavené viaceré prémiové modely.
Tesla preto odporúča vypnúť bezkľúčový vstup pri parkovaní na odľahlých miestach, pričom zaviedla spomínanú funkciu, vďaka ktorej sa vyžaduje pred spustením vozidla zadanie PIN kódu.
Zdroj titulnej fotografie: Antony Kennedy/Youtube
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kradnutú Teslu „odparkovali“ v rieke. Má to na svedomí cibuľa nájdená v interiéri?
Modely S a X by nemali byť pre Teslu dôležité…
Tesla zvyšuje produkciu solárnej strechy. Snáď sa dočkáme aj v EÚ