Elektromobily Tesla sú pre zlodejov výzvou. Ich krádež rozhodne nie je nemožná, avšak vozidlá sú následne vo veľkej miere úspešne vystopovateľné. Nedávny prípad z USA je však dosť kuriózny.
Vedci z belgickej univerzity v roku 2018 odhalili závažnú bezpečnostnú chybu (zastaralý šifrovací kľúč) „bezkľúčového“ systému vyvinutého spoločnosťou Pektron, ktorým sú vybavené viaceré prémiové modely, vrátane elektromobilov značky Tesla. Vďaka tomu vedia „sofistikovaní“ zlodeji pomerne ľahko ukradnúť tieto vozidlá. Viac…
Tesla po zistení problému aktualizovala softvér a rozposlala svojim zákazníkom e-mail s inštrukciami, ako eliminovať dôsledky bezpečnostnej „diery“. Vďaka aktualizácii je možné teraz nastaviť aj zapnutie vozidla prostredníctvom dodatočného zadania PIN kódu na centrálnom paneli vozidla.
A minulý rok prišla Tesla s ďalšou zaujímavou aktualizáciou – Sentry Mode. Jeho spustením sa aktivujú kamery systému Autopilot, pričom tie monitorujú a zaznamenávajú okolie vozidla. Ak Tesla Sentry Mode zistí minimálnu hrozbu, napríklad keď sa cudzia osoba opiera o vozidlo, prepne sa do stavu Alert (výstraha). Na displeji vozidla sa vtedy zobrazí upozornenie, že kamery vozidla zaznamenávajú jeho okolie.
V prípade vážnejšej hrozby, napríklad pri rozbití okna, sa zapne režim Alarm, ktorý aktivuje autoalarm, zvýši jas displeja a spustí audiosystém na maximálnu hlasitosť.
Ak však napriek tomu dôjde k ukradnutiu Tesly, majitelia by nemali upadať do beznádeje. Veď Americké národné kriminálne centrum v rokoch 2011 až 2018 zaznamenalo 139 krádeží vozidiel značky Tesla, pričom až 136 z nich sa podarilo vypátrať a vrátiť majiteľom. A to najmä vďaka tomu, že Tesly sú permanentné pripojené k internetu, pričom sa neustále zaznamenáva ich poloha prostredníctvom GPS.
Preto môže majiteľ sledovať polohu vozidla cez svoju mobilnú aplikáciu. Neraz sa pritom stalo, že vlastník odcudzenej Tesly priebežne informoval políciu o jej polohe. Tá vďaka tomu napokon vozidlo vystopovala a vrátila. Spomínané čísla teda ukazujú, že ich „návratnosť“ je na úrovni 98 %. Americký priemer z roku 2016 bol pritom 58,4 %.
Len niekoľkominútové odcudzenie
No a nedávno prišla z USA správa, že ukradnutú Teslu získal majiteľ späť už do niekoľkých minút. Polícia z Barstow informovala, že vodiča Tesly Model 3 prepadol zlodej priamo vo vozidle, pričom ho donútil vystúpiť a vozidlo odcudzil.
Podľa policajnej správy obeť uviedla, že prostredníctvom mobilnej aplikácie vozidlo vypla a zlodeja vo vozidle zamkla. Potom privolala políciu, ktorá páchateľa zatkla a vozidlo vrátila. Tento príbeh je naozaj zaujímavý, nie však taký jednoznačný ako sa môže zdať.
Podľa Freda Lamberta z Electrek, ktorý je majiteľom modelov 3, S a X, nie je možné modely Tesla cielene vypnúť prostredníctvo mobilnej aplikácie. Uvádza, že zrejme došlo k zlej interpretácii komunikácie majiteľa odcudzeného vozidla.
Dodáva, že vodič zrejme pre vstup do vozidla a jeho aktiváciu využíval smartfón s mobilnou aplikáciou od Tesly. Keď zlodej vodiča vyhodil, došlo k prerušeniu spojenia a vozidlo sa vyplo. Čo sa týka zamknutia zlodeja, Tesly je možné uzamknú na diaľku, avšak zvnútra by sa mali dať otvoriť.
Vodič tak zrejme v panike a pod vplyvom omamných látok (v policajnej správe sa spomínajú návykové látky…) nedokázal Teslu Model 3 otvoriť, keďže tá nemá klasickú „kľučku“, pričom sa otvára pomerne nenápadným tlačidlom. A tak napokon všetko dobre dopadlo, teda aspoň pre majiteľa Tesly. Zlodej bude asi iného názoru.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Pravdepodobnosť, že vám ukradnú Teslu, je o 90 % nižšia ako v priemere
Tesla sa dá ukradnúť za pár sekúnd. Pozrite sa ako
Kradnutú Teslu „odparkovali“ v rieke. Má to na svedomí cibuľa nájdená v interiéri?