Tesla ukázala procesy kontroly kvality svojich elektromobilov vyrábaných v Číne

1

O kvalite vyhotovenia elektromobilov Tesla sa už popísalo všeličo. Tá vo všeobecnosti určite nie je dokonalá, na druhej strane zvyknú mainstreamové médiá problémy v tejto oblasti nafukovať. Prieskum pritom ukazuje, že Tesly vyrábané v Číne majú špičkovú výrobnú kvalitu. A práve čínske zastúpenie Tesly nám ukázalo kontrolu kvality v rámci Giga Shanghai.

Ako sme už naznačili, Tesla nemá moc dobrú reputáciu ohľadom kvality vyhotovenia svojich elektromobilov. Aj preto, že je pod neuveriteľným drobnohľadom médií, pričom mnohé z nich uverejnia všetko, čo súvisí s možnými problémami vozidiel tejto značky. To sa pritom často ani nezakladá na pravde.

Každopádne sa vo všeobecnosti zdá, že Tesla má z hľadiska výrobnej kvality čo zlepšovať, o čom svedčia aj slová Elona Muska. Šéf Tesly totiž povedal, že kamarátom, ktorí sa ho pýtajú, kedy by si mali kúpiť elektromobil Tesla, hovorí: „Buď si ju kúpte hneď na začiatku alebo keď výroba dosiahne ustálený stav.“ V tejto súvislosti dodal, že je „super ťažké“ udržať všetko v poriadku, najmä detaily, keď prudko zvyšujú produkciu a vertikálnu integráciu.

V tomto smere je zaujímavé, že hoci Tesla v prieskumoch (najmä na domácom trhu), ktoré sa zameriavajú na kvalitu vyhotovenia, zvykne obsadzovať posledné priečky (napr. prieskum J.D. Power), rebríčkom spokojnosti  zákazníkov pravidelne dominuje (napr. prieskumy Consumer Reports). Je to určite aj tým, že zákazníci vytýkajú Tesle predovšetkým „estetické“ chyby (najmä väčšie či nerovnomerné medzery medzi dielmi karosérie a možnú horšiu kvalita laku), ktoré nemajú vplyv na používanie vozidla.

Tým samozrejme nechceme zľahčovať túto problematiku, keďže zákazník za svoje nemalé peniaze prirodzene očakáva kvalitu v každom smere, pričom by ju mal aj dostať, všetko však nasvedčuje tomu, že Tesla sa zlepšuje aj v tejto oblasti. Dôkazom by mohli byť výsledky prieskumu spokojnosti, ktoré prichádzajú z Číny, kde má Tesla svoju aktuálne najnovšiu a najmodernejšiu továreň.

V Číne na špici

Špecializovaná čínska platforma na zhromažďovanie informácií o chybných automobilových výrobkoch – Car Quality Network dospela v rámci roka 2020 k záveru, že vozidlom s najnižšou mierou sťažností na kvalitu je Tesla Model 3. Tá sa pritom pre čínsky trh vyrába v Šanghaji.

Takže sa môže zdať, že vplyv na kvalitu vyhotovenia má aj miesto výroby, resp. to, z ktorej továrne vozidlo pochádza. V tejto veci pripomíname, že problémy s kvalitou sa môžu vyskytnúť skôr v prípade vozidiel vyrábaných v prvej továrni Tesly v americkom Fremonte. Ide pritom o „zdedenú“ továreň, v ktorej sa desaťročia vyrábali spaľovacie autá, zatiaľ čo modernú továreň v Číne si Tesla navrhla sama. A také budú aj továrne Tesly v Nemecku a Texase.

Každopádne to neznamená, že sa Tesla nesnaží vylepšovať svoje výrobné procesy vo Fremonte. Dôkazom môže byť plánované zavedenie inšpekčného kamerového systému, ktorý bude dohliadať, či už dohliada na výrobnú kvalitu.

Kontrola kvality v Giga Shanghai

Ale prejdime už k tomu, čo sme avizovali úvodom. Čínska pobočka Tesly zverejnila video, ktoré zachytáva mnohé z testov kvality, ktorými prechádzajú elektromobily Tesla vyrobené v Giga Shanghai. Na video pritom upozornil požívateľ platformy Youtube – „Wu Wa„, ktorý sa zaoberá problematikou tejto čínskej továrne. Tak nech sa páči.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 vyrobená v Číne vs. vyrobená v USA – z hľadiska kvality vyhotovenia
Kvalite vyhotovenia elektromobilov Tesla majú pomôcť aj „mega-odliatky“
Zvoláva Tesla vyše 285 000 áut kvôli nebezpečnému Autopilotu? Nie, vec sa má úplne inak

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. A Tesla Model S Plaid caught fire in Pennsylvania, briefly trapping the driver inside
    …witter.com/meiselasb/status/1410641707985641472/phot…

Pridajte komentár