Tesla Investor Day bol aj o novej platforme pre nové elektromobily a mnohom inom

9

Tesla na svojom podujatí Investor Day, ktoré skončilo pred niekoľkými hodinami, prezentovala obrovské množstvo informácií. Tie sa týkali aj plánov spoločnosti Elona Muska, ktorý „voľne“ predstavil svoj Master Plan Part 3. Viacerí predstavitelia Tesly pritom hovorili o platforme novej generácie pre chystané elektromobily, ďalšom zefektívňovaní výroby, novej Gigafactory v Mexiku a ďalších továrňach, obojsmernom nabíjaní, nových Superchargeroch, robotovi Optimus či prechode na udržateľnú energiu.

Informácií bolo naozaj veľa, preto padne vhod zhrnutie najdôležitejších tém, plánov a výstupov v bodoch od šéfa oddelenia vzťahov s investormi, Martina Viechu:

1. Prechod na udržateľnú energiu je plne uskutočniteľný.
2. Globálna ťažba sa pri tomto prechode zredukuje.
3. Vozidlá novej generácie sa budú vyrábať úplne inak.
4. V nasledujúcich pohonných jednotkách už nebudú vzácne suroviny.
5. Prechod (z 12V) na 48V.
6. Dáta poháňajú všetko – naše továrne, autá, služby, rozhodovanie.
7. Zjednodušenie všetkých komponentov v reťazci.
8. Neobmedzené (nočné) nabíjanie za 30 $ mesačne v Texase.
9. Znižovanie nákladov je v našich žilách – základný faktor umožňujúci transformáciu.

Platforma novej generácie

Samozrejme, mnohí boli zvedaví na nové elektromobily, resp. avizovanú platformu novej generácie, na ktorej vyrastú budúce elektromobily značky Tesla. Spoločnosť pritom v rámci prezentácie naznačila 2 nové vozidlá (viď titulný obrázok). Jedno z nich by mohlo byť dodávkou/vanom (možno pre robotaxi) a ďalšie, veľmi očakávaný menší a cenovo dostupnejší „Model 2„.

Na tento model si však ešte počkáme. Ako informoval Top Gear na základe plánov prezentovaných na Tesla Investor Day a následného hovoru s investormi, tento model „príde neskôr“ (a v budúcnosti mu bude venované samostatné podujatie). Dozvedeli sme sa však informácie aspoň ohľadom novej platformy, na ktorej budú postavené elektromobily novej generácie.

Platforma okrem iného prinesie vyššiu efektivitu, keďže umožní rýchlejšiu výrobu áut pri použití menšieho množstva vzácnych materiálov. Elektromobily novej generácie budú pritom používať úplne nové elektromotory s permanentným magnetom, ktoré sa zaobídu bez vzácnych surovín.

tesla investor day

Zdroj: Tesla

Elektromobily novej generácie sa budú vyrábať novým spôsobom. Produkcia všetkých častí vozidla bude nezávislá a tie sa nakoniec spoja, čo má zásadne zvýšiť výrobnú efektivitu. Predpokladá sa pritom 50-% zníženie nákladov a 40-% redukcia produkčnej stopy. To tiež umožní rýchlejšiu výstavbu tovární spoločnosti Tesla.

The Driven na základe Investor Day dodáva, že významné pokroky vo výrobných procesoch v prípade elektromobilu Tesla novej generácie prispejú k výrazne nižšej obstarávacej cene, ako aj celkovým nákladom na vlastníctvo, ktoré majú byť počas 5 rokov o 30+ % nižšie ako v prípade modelu Toyota Corolla.

Súčasné priemerné náklady spoločnosti Tesla na jedno vozidlo sú 39 000 $. Zefektívnenie dizajnu vozidla, vylepšenie batérií a pohonného ústrojenstva, ako aj „revolučné výrobné postupy“ podľa Tesly znížia výrobné náklady o 50 %. To by teoreticky mohlo znamenať, že avizovaný menší elektromobil by Tesla mohla vyrobiť za cca 19 500 $. Takže avizovaná predajná cena od 25 000 $ (bez DPH) sa zdá byť dosiahnuteľná aj pri nemalej marži.

Ďalšie zaujímavé informácie

Elon Musk na Investor Day tiež potvrdil, že do roku 2030 majú stále v pláne dosiahnuť produkciu 20 mil. elektromobilov ročne. A na to im má postačiť len 10 modelov. Taktiež sme sa dozvedeli, že Tesla v Európe inštaluje nové nabíjacie stanice Supercharger V4 s dlhšími nabíjacími káblami kvôli lepšej dostupnosti pre vozidlá iných značiek (podrobnosti nie sú známe), informoval Sawyer Merritt.

Electrek zas upozornil na to, že elektromobily Tesla budú podporovať obojsmerné nabíjanie. Stať sa tak má v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Techcrunch informoval, že od júla budú mať účastníci programu Tesla Electric v Texase možnosť neobmedzeného nočného nabíjania svojich elektromobilov len za 30 $ mesačne. Tento program pritom Tesla plánuje rozširovať do ďalších štátov.  

Tesla tiež potvrdila, že ďalšiu zo svojich tovární „Gigafatory“ postaví v Mexiku. Ako informoval Electrek, projekt nesie meno Gigafactory Mexico a bude realizovaný v Monterrey (štát Nuevo León). A vyrábať sa v ňom budú elektromobily založené na platforme novej generácie.

tesla investor day

Pôvodný zdroj: Tesla

Tesla pritom avizuje aj ďalšiu továreň. Pôjde o rafinériu lítia v Corpus Christi s ročnou produkciou pre batérie s celkovou kapacitou 50 GWh, upozornil web Teslarati. Tá sa má začať uvádzať do prevádzky už koncom tohto roka.

tesla investor day

Pôvodný zdroj: Tesla

Tesla tiež ukázala nové „demonštračné“ video s vyvíjaným humanoidným robotom, v rámci ktorého sa „pracovní“ roboti pokúšajú zmontovať robota svojho druhu. Musk pritom nezabudol spomenúť, že Optimus má mať potenciál predbehnúť automobilovú divíziu spoločnosti z hľadiska biznisu.

Galéria ďalších zaujímavých slajdov z Tesla Investor Day (zdieľané Sawyerom Merrittom):

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ukázala nám Tesla skice „Modelu 2“? Každopádne predstavila svoje nové inžinierske ústredie
Menšia a lacnejšia Tesla nie je dobrý nápad, tvrdí expert Munro a odporúča iný typ vozidla
Je toto testovacia mula Tesly „Model 2“ či modelu od Mazdy, alebo podvrh?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Myslím si, že Tesla na jednej starne nepredstavila nič „zázračného“, ale na druhej strane má smelé plány, nespí na vavrínoch, a nedá spať ani ostatným!

   • Menšie ani netreba, keď náklady a teda aj cenu na M3 a spol. zníži o 50 %. Škoda, že nerobia autobusy, nezdôvodňujú, prečo vynechávajú taký dôležitý segment trhu.

    • Jedno menšie od T-M3 by sa ešte hodilo – „zmestilo“!!! Spoločenský dopyt by tu bol! To že Tesla zníži ceny s nižšími nákladmi o 50% je len nereálny sen. Aj Ty to vieš! Nech však bude cena T-M3 na novej platforme akákoľvek, tak aj ten „T-M2“ by bol primerane lacnejší !!!

     P.S. Áno, aj segment autobusov je a má byť zaujímavý pre elektromobilitu, no ale čo, „zabiješ Elona“?! 🙂

 2. Ani tie nákladiaky im nejako neidú. Európske Volvo tam hrá prím ak mám správne informácie. (Aj keď už je skôr čínske.) Aj Cybertruc(k) mešká. Aj štrukturálne baterky. A tie ich S3XY autá už sú okukané a dizajnovo zastarané… Ale oni idú na množstvo – čo najlacnejšie vyrobiť, najjednoduchšie (nehovorím, že technicky zlé) približovadlá vo veľkom množstve. Pretže základný zákon kapitalizmu je zisk. Takže menšie lacnejšie auto je v nedohľadne.

 3. Asi to je mix všetkého možného a nemožného, čo určuje súčasný stav a plány a vyhliadky! Áno všetci chcú zarobiť, a dobre sa mať. TESLA dobre zarába aj vďaka technickému náskoku, ktorý má, veľa investuje, ale občas narazí na rôzne limity …..

 4. Ohladne segmentu nakladiakov semi, ktorych je v principe malo celosvetovo (20M) je podla mojho nazoru otazkou casu, kedy tesla spusti velkovyrobu a pomerne rychlo nasyti americky trh.
  Dovtedy vypada byt dobrou strategiou naucit sa urychlit a zlacnit vyrobu pri mensej rozlohe fabriky. Co v principe znamena, ze v jednej fabrike, by sa popri semi mohla kludne vyrabat aj nova dodavka, resp.modely S, X prip. Y, po ktorom je dopyt neutichajuci.
  O busoch tu uz niekto pisal, s cim suhlasim-nema zmysel vyrabat busy, ak bude 9 mozno aj viac miestna dodavka jazdit ako robotaxi. V mestskych usoch casto nevidim viac ako 10 ludi.
  Zbytok, teda male nakladiaky a prave tie autobusy by mohli posluzit eu automobilkam ako zachrana pred ich krachom. Kedze stale (i po 10r) nie su schopne konkurencne vyrabat ev so ziskom, ktory by pottebovali. Dufam len, ze sa tieto dinosaurie automobilky nebudu musiet zachranovat este viac z nasich penazi, ako je to teraz pri rozporuplnych dotaciach lisiacich sa v kazdej krajine. Kde sa dotacie stavaju marzou zisku neschopnych automobiliek.
  Okrem toho verim, ze sa v eu komisii rozhodnu pre mudrejsi zakon ako zakaz ICE a to znizenie podpory fosilnych paliv, ktore su tiez silne dotovane z nasich penazi.

Pridajte komentár