Tesla oznámila obrovské investície najmä do výroby áut a batérií

2

Spoločnosť Tesla sa chystá zvýšiť tempo svojho rastu, o čom svedčí aj ohlásené zvyšovanie investícií nielen do rozširovania svojich výrobných kapacít v rámci existujúcich, rozostavaných či nových závodov. Z hľadiska ich priemernej výšky na jeden rok prekoná Teslu v rámci automobilového priemyslu len jediná spoločnosť.

Mnohí kritici Tesly poukazovali v minulosti na to, že spoločnosť je stratová. To však bolo do značnej miery spôsobené tým, že investovala množstvo financií do vývoja a zvyšovania svojich produkčných kapacít. V ostatnom období už dosahuje zisk, ten však nie je vzhľadom na jej príjmy moc veľký. A to opäť kvôli vysokým investíciám.

A tie v priebehu ďalšieho obdobia ešte výrazne zvýši. Dokument Tesly podaný na Komisiu pre kontrolu cenných papierov (SEC) totiž prezrádza, že plánuje navýšiť svoje kapitálové výdavky z doterajších 2,5 až 3,5 mld. $ ročne na 4,5 až 6 mld. € ročne v rámci nasledujúcich 2 fiškálnych rokov.

Podľa Electrek pôjdu tieto peniaze najmä na zabezpečenie nových produkčných kapacít. A to v rámci existujúcich, rozostavaných a nových výrobných závodov. V nich sa pritom budú vyrábať aj nové modely Cybertruck, Semi, Roadster 2 a neskôr (po roku 2022) aj menšie cenovo dostupnejšie modely.

Tesla uvádza, že sa tiež zameria na zvyšovanie výrobných kapacít pre Model Y a solárnu strechu a budovanie kapacít na výrobu nových batériových článkov. „Tempo“ kapitálových výdavkov sa pritom môže líšiť v závislosti od celkovej priority jednotlivých projektov. Ďalšou dôležitou vecou je, že Tesla aj napriek obrovským investíciám plánuje zostať zisková.

Tesla už chystá ďalšiu novú továreň

Dokument tiež odhaľuje, že spoločnosť Tesla chystá postaviť ďalšiu továreň na území USA. A to nemáme na mysli rozostavanú Giga Texas. Presnú lokácia tohto závodu sa Tesla ešte len chystá oznámiť. Zaujímavé pritom je, že v prípade texaskej továrne avizuje výrobu elektromobilov Model Y a Cybertruck, zatiaľ čo v úplne novej továrni má prebiehať produkcia modelov Semi a Roadster 2.

Ďalšou zaujímavosťou je, že Tesla, ktorá je považovaná za lídra v oblasti elektromobility, ktorého majú doháňať klasické automobilky, investuje v najbližšom období do svojho rozvoja v priemere na jeden rok viac ako všetci tradiční výrobcovia áut do rozvoja elektromobility, s výnimkou koncernu VW. Ten si totiž pre elektromobilitu vyhradil až 33 mld. €, a to v rámci obdobia 2020 – 2024. Ide však o neporovnateľne väčšiu spoločnosť ako Tesla.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla svojimi finančnými výsledkami zaskočila „Wall Street“ a dosiahla 2 rekordy
Teslu je ťažké kopírovať, pretože nerobí „katalógové inžinierstvo“, hovorí Musk
Tesla zrejme vyriešila najväčší problém svojej solárnej strechy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár