Tesla má rokovať s Indiou o továrni na elektromobil za cca 22 000 €

4

Od rána prichádzajú z Indie správy, že spoločnosť Tesla rokuje s predstaviteľmi tamojšej vlády o výstavbe továrne „Gigafactory“ na výrobu vysoko-objemového cenovo dostupného elektromobilu.

Indický mediálny priestor je zaplavený správami o možnom príchode Tesly do Indie. A aktuálne prichádza so súvisiacou správou aj Reuters. Agentúra pritom uvádza, že spoločnosť Tesla rokuje s indickou vládou o investičnom návrhu ohľadom výstavby továrne na výrobu cca 500 000 elektromobilov. A to s odvolaním sa na denník Times of India, ktorý v tejto veci odkazuje na vládne zdroje.

V správe sa tiež uvádza, že elektromobil Tesla vyrábaný v Indii má stáť od 2 mil. INR, čo je v prepočte necelých 22 000 €. V súvislosti s cenou sa vynára otázka, či by išlo o roky sľubovaný kompaktný model (Tesla „Model 2“), ktorý je už vo vývoji, ktorý sa začne vyrábať v Mexiku a ktorý má podľa skorších Muskových slov stáť od 25 000 $.

Musk mal pritom zrejme na mysli cenu bez DPH, takže po zarátaní pomerne bežnej DPH a prepočte, prídeme k sume cca 27 000 €. Takže teoreticky by mohlo ísť o iný, možno menší model. Ďalšou možnosťou je, že skrátka výroba elektromobilu Tesla „Model 2“ by mala byť v Indii lacnejšia, a tak sa v danom regióne bude predávať za menej peňazí. To sú však zatiaľ len naše špekulácie.

Podľa aktuálnych správ sa tiež očakáva, že továreň „Gigafactory India“ bude exportnou základňou pre indo-pacifický región. Takže elektromobily Tesla vyrobené v Indii by sa za týchto okolností nedostali do Európy.

Rokovania Muska s indickým premiérom

Aktuálna neoficiálna správa ohľadom továrne Tesla v Indii prichádzajú krátko potom, čo Elon Musk navštívil Indiu, kde sa stretol aj s tamojším premiérom Naréndrom Módím. Podľa Reuters mal Módí počas tohto stretnutia naliehať na Muska, aby Tesla uskutočnila v Indii významnú investíciu.

A napríklad CNBC v tejto veci minulý mesiac informovalo ohľadom zaujímavých vyjadrení Elona Muska. Šéf Tesly pritom povedal, že je „neuveriteľne nadšený budúcnosťou Indie“ a že táto krajina má „väčšiu perspektívu ako ktorákoľvek veľká krajina na svete“.

A dodal, že je Módího „fanúšik“, pretože tamojší premiér chce urobiť pre Indiu správnu vec. Podľa Muska je Módí „otvorený, chce podporovať nové spoločnosti, ale zároveň si chce byť istý, že to bude pre Indiu výhodné“. Šéf Tesly tiež uviedol, že jeho spoločnosť má v pláne uskutočniť v Indii významné investície. Snaží sa len prísť na to, kedy bude najvhodnejší čas.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla „Model 2“ za „25 000 $“ má byť vo finálnej fáze vývoja
Tesla zahájila výstavbu „jedinečného“ závodu. Zabezpečiť má lítium pre milión áut ročne
Nová továreň Tesly má byť najväčšou svojho druhu a bude vyrábať nový model

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Už len Americká Tesla spasí Indiu… Sa Indovia napaprčia a si tú Teslu kúpia. Rovnako ako Sunak Anglicko.
    CowBoys idú učiť tatka j…ť

    • VW chce expandovat a byt ev velmocou, a vidis ako dlho im to trva. Tesla zatial stihla postavit 3 fabriky a stat sa leadrom, takze neboj, ten cas coskoro pride, ked eu automobilky skrachuju, a okrem tesly pride aj lacna čína.

Pridajte komentár