Tesla by mohla ponúknuť aj HVAC systém (vykurovanie, ventilácia, klimatizácia) pre domácnosti

0

Elon Musk už v roku 2018 naznačil, že Tesla by mohla ponúknuť inteligentnú klimatizáciu pre domácnosti. A aktuálne sa zdá, že nezostane len pri klimatizácii, keďže by sme sa mohli dočkať kompletného HVAC systému (vykurovanie, ventilácia, klimatizácia) s HEPA filtráciou.

Ešte v roku 2018 Elon Musk v rámci interview s Joeom Roganom povedal, že pokrytie energetických nárokov domácnosti závisí aj od efektivity domu a rozvinul myšlienku inteligentnejšieho klimatizačného systému.

„Klimatizačný systém by mal predvídať, kedy budete doma a tomu prispôsobiť svoju činnosť, a to za pomoci malej dávky umelej inteligencie. Nehovorím o „geniálnej domácnosti“, len o základných veciach,“ uviedol Elon Musk.

Šéf Tesly dodal, že ak by bol tento inteligentný klimatizačný systém pripojený k automobilu, mohol by presne vedieť, kedy sa vrátite domov. Klimatizoval by tak domácnosť len vtedy, keď je to žiaduce, čím by šetril energiu.

Podľa neho by nebolo takéto prepojenie náročné, nakoľko vozidlá Tesla sú už na niečo podobné pripravené, keďže je ich možné sledovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Stačilo by zabezpečiť interakciu so „smart klimatizáciou“.

Od klimatizácie k HVAC

Kristen Netten z tímu Third Row Tesla aktuálne navrhla, aby Tesla vyvinula a vyrábala domáci systém HVAC s HEPA filtráciou, ktorý by ideálne zapadol do celého domáceho ekosystému Tesla, ktorý by obsahoval aj solárnu strechu či panely a batériové úložisko Powerwall.

Elon Musk na to zareagoval slovami: „Áno, do značnej miery. Dom by mohol komunikovať s autom a vedieť, kedy prídete domov, takže po vašom príchode by mala byť (v dome) ideálna teplota a vlhkosť. Tým by nevyšla navnivoč žiadna energia.“ Musk teda v podstate zopakoval svoje slová z roku 2018, avšak v kontexte kompletného HVAC systému.

Takže by išlo v podstate o prenesenie HVAC systému z elektromobilov Tesla do domácnosti, keďže majitelia vozidiel si môžu prostredníctvom aplikácie vopred predhriať či vychladiť kabínu vozidla. Súčasťou ventilácie je pritom systém HEPA filtrov s funkcionalitou, ktorú Tesla nazýva Bioweapon Defense Mode.

Tesla v súvislosti s týmto systémom uvádza, že je 100-násobne účinnejší ako najkvalitnejšie prémiové filtre a dokáže chrániť pred prienikom alergénov, baktérií, vírusov, spór plesní a samozrejme výfukových plynov, z ktorých vie odfiltrovať až 99,97 % škodlivých častíc.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Filtre elektromobilov Tesla chránia pred biologickými útokmi a pomáhajú astmatikom
Tesla naplnila výrobný plán solárnej strechy. Svitá na lepšie časy?
Virtuálna elektráreň Tesly je prínosom, aj keď je hotová len z 2 %

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár