Šéf Tesly: Chcem urobiť super HVAC s HEPA a destiláciou vody pre domácnosti

1

Šéf Tesly aktuálne uviedol, že umiera túžbou urobiť super-efektívny pokročilý HVAC systém (vykurovanie, ventilácia, klimatizácia), určený primárne pre domácnosti. Uviedol však, že by sa mohol objaviť aj v chystanom elektrickom pickupe Tesla Cybertruck.

Ešte v roku 2018 Elon Musk v rámci interview s Joeom Roganom povedal, že pokrytie energetických nárokov domácnosti závisí aj od efektivity domu a rozvinul myšlienku inteligentnejšieho klimatizačného systému.

„Klimatizačný systém by mal predvídať, kedy budete doma a tomu prispôsobiť svoju činnosť, a to za pomoci malej dávky umelej inteligencie. Nehovorím o „geniálnej domácnosti“, len o základných veciach,“ uviedol Elon Musk.

Od klimatizácie k pokročilému HVAC

Kristen Netten z tímu Third Row Tesla minulý mesiac navrhla, aby Tesla vyvinula a vyrábala domáci systém HVAC s HEPA filtráciou, ktorý by ideálne zapadol do celého domáceho ekosystému Tesla so solárnou strechou či panelmi a batériovými úložiskami Powerwall.

Elon Musk na to zareagoval slovami: „Áno, do značnej miery. Dom by mohol komunikovať s autom a vedieť, kedy prídete domov, takže po vašom príchode by mala byť (v dome) ideálna teplota a vlhkosť. Tým by nevyšla navnivoč žiadna energia.“ Musk teda v podstate zopakoval svoje slová z roku 2018, avšak v kontexte kompletného HVAC systému.

A aktuálne šéf Tesly cez Twitter uviedol nasledovné: „Umieram túžbou urobiť super-efektívny tichý domáci HVAC s HEPA a destiláciou vody. Je to zvláštne, ale naozaj to chcem urobiť.“ A dodal, že takýmto systémom bude možno vybavený aj chystaný elektrický pickup Tesla Cybertruck.

Pokročilý HVAC systém, ktorý sa zameriava najmä na efektivitu, by mohol byť zrejme veľmi žiadaný zo strany domácností a firiem, ktoré sa snažia byť energeticky čo najviac nezávislé od elektrickej siete, pričom využívajú  vlastné obnoviteľné zdroje energie.

A o prínose efektívneho HVAC systému nemôže byť pochýb ani pri elektromobile Tesla Cybertruck, ktorý bude disponovať veľmi priestrannou kabínou. Jej efektívne vykurovanie a klimatizovanie môže priniesť nezanedbateľné úspory z hľadiska celkovej spotreby, a teda aj dojazdu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Cybertruck dokáže na chvíľu „plávať“, hovorí Elon Musk
Dojazd Tesly Model Y významné ovplyvnil inovatívny systém „Octovalve“, uviedol Musk
Tesla vyvíja pľúcny ventilátor. Používa aj súčiastky z elektromobilu Model 3

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. O inteligencii riadenia vykurovania som sníval aj ja už roky, najmä pri zistení, že mnohí bežní obyvatelia rodinných domov, ale hlavne bytoviek nemajú absolútne predstavu, koľko energie potrebuje kúrenie a ako sa jednoduchými dobro – zvykmi dá ušetriť často až 50-70%. Stačí pritom zo začiatku len trochu premýšľať a plánovať. Čo je čím ďalej tým viac zriedkavé u mladých ľudí, ktorí sa chcú venovať možno konkrétnejším veciam, umeniu, atď.. a riešiť menej tie bežné praktické.

Pridajte komentár