Tesly budú čoskoro hovoriť s ľuďmi. Elon Musk zverejnil ukážku

3

Elon Musk sa už viackrát vyjadril, že elektromobily Tesla budú vedieť komunikovať podobne ako známe seriálové auto K.I.T.T. Aktuálne uvádza, že Tesly budú hovoriť s ľuďmi už čoskoro, pričom zverejnil ukážku.

Ako vieme, Elon Musk je spoluzakladateľom neziskovej organizácie OpenAI, ktorá sa venuje vývoju umelej inteligencie a zároveň dohliada na to, aby nemohla byť zneužitá na nekalé účely. Tesla navyše vyvíja vlastný čip pre umelú inteligenciu, pričom vývoj má na starosti Slovák Andrej Karpathy.

Elektromobily Tesla majú byť vybavené pokročilým systémom hlasového ovládania s dávkou umelej inteligencie, ktorá umožní interaktívnu komunikáciu s najrôznejšími prvkami vozidla. A to je určite logický krok, keďže už súčasné vozidlá značky neobsahujú štandardné ovládacie prvky, pričom vozidlo sa ovláda prostredníctvom pár tlačidiel na volante a dotykovej obrazovky.

„Naskočte“

Elon Musk v lete 2018 potvrdil, že v elektromobiloch Tesla sa dočkáme podobného systému, aký „nájdeme“ vo fiktívnom vozidle K.I.T.T. zo seriálu Knight Rider. A aktuálne zverejnil video-ukážku, ktorá môže byť jeho predzvesťou. „Tesly budú čoskoro hovoriť s ľuďmi, ak budete chcieť. Toto je skutočné,“ napísal šéf Tesly cez Twitter, pričom k svojmu tweetu pripojil aj krátke video.

Podľa portálu Electrek červená Tesla Model 3 na videu hovorí „Nepostávajte tam a nečumte, naskočte“. Ďalšia „komunikácia“ je už menej zrozumiteľná. Musk nekonkretizoval, kedy sa tejto funkcie dočkáme, dodal však, že bude fungovať v rámci režimov „Fart“ a „Sentry“.

To by mohlo znamenať, že v prípade spustenia „Sentry Mode„, ktorého úlohou je okrem iného chrániť vozidlo, keď sa v jeho okolí nachádzajú cudzie osoby, by vozidlo mohlo tieto osoby upozorniť napr. na to, že sú zaznamenávané na kameru.

V rámci Fart Mode by sa zas mohli priradiť hlasové oznamy k ovládacím prvkom vozidla. Napríklad k páčkam pri volante. Taktiež by mohlo byť možné prehrať zvolený oznam potom, ako si osoba sadne na konkrétne sedadlo. Aj na základe „komunikácie“ vozidla na videu sa pritom zdá, že tento systém by mohol byť užitočný v rámci chystanej služby Tesla Network či Robotaxi.

Ďalšie využitie reproduktora AVAS

Tesly by tak mohli komunikovať so svojím okolím prostredníctvom svojho externého reproduktora systému AVAS, ktorý aktuálne slúži primárne na prehrávanie syntetického hluku kvôli bezpečnosti chodcov.

Je jasné, že toto zatiaľ nemá nič spoločné s umelou inteligenciou na spôsob spomínaného vozidla K.I.T.T., môže to však byť jeden z prvých krokov na ceste k systému, ktorý dokáže inteligentne komunikovať nielen s posádkou, ale aj osobami v okolí vozidla.

Zdroj titulnej fotografie: SS Customs/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla môže nahradiť stierače laserovou technológiou, odhaľuje patent
Tesla Model 3 má vraj najlepší audiosystém. V čom je jeho tajomstvo?
Tesla oznámi nové väčšinou nečakané technológie, hovorí Elon Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Ehm, v tomto teda tesla nie je žiadny extra priekopník.. Veď hlasové asistentky sú už bežne vo výbave strednej a vyššej triedy áut značiek mercedes, Peugeot, Citroën, škoda, VW…
    A prišli mi dokonca aj relatívne fungujúce.. No od inteligencie to je ešte hodne ďaleko. Skôr si treba precvičiť svoju pamäť a zapamätať si presné vety, aby „pani“ zapla kúrenie, klímu alebo našla cieľ v GPS, ale tu sa ten zoznam aj viac menej končí. Žiadne, že otvor kufor, alebo objednaj si nové zimné pneumatiky a objednaj sa do servisu. Aj to by som už v dnešnej dobe čakal viac, napríklad, že sa auto objedná samo na dátum a čas, ktorý akoby náhodou bude úplne vyhovovať jeho majiteľovi. Ideál by teda samozrejme bol, keby prišiel servis k autu (ako to robí napokon tesla). Resp.keby si auto samé odskočilo vymeniť pneu do servisu, kým jeho majiteľ pracuje, alebo spí 😉

Pridajte komentár