Tesla oznámila rekordné príjmy a spustenie výroby Modelu Y

3

Spoločnosť Tesla dnes v noci oznámila nielen hospodárske výsledky za 4. štvrťrok 2019, ale aj veľmi potešujúce správy ohľadom výroby a dodávok svojej novinky Model Y. V roku 2020 pritom plánuje zvýšiť svoju produkciu.

V mesiacoch október, november a december dosiahla Tesla rekordné príjmy vo výške 7,384 miliardy $ (najmä vďaka rekordným dodávkam elektromobilov – 112 000 ks), čo je o 300 mil. $ viac, ako očakávali analytici. Na to zareagovali aj akcie spoločnosti, keď stúpli o 7 %. Za cca posledné 3 mesiace sa pritom zvýšila hodnota spoločnosti o vyše 120 %.

Tesla vykázala hrubý zisk vo výške 1,391 mld. $ a čistý zisk na úrovni 105 mil. $, čo je o 35 mil. $ menej ako v predchádzajúcom štvrťroku. Vysvetlením poklesu sú najmä investície do výrobných zariadení, a to rovno na troch kontinentoch (USA, Čína a Európa).

Celková finančná situácia Tesly sa považuje za stabilnú, pričom kalifornská spoločnosť je schopná „samofinancovania“. V 4. kvartáli 2019 sa zvýšila hotovosť Tesly a jej ekvivalenty o 930 mil. $, a to celkovo na 6,3 mld. $.

Produkcia a dodávky Modelu Y

Tesla tiež oznámila, že tento mesiac spustila výrobu (v americkom Fremonte) svojho elektrického crossoveru strednej triedy, Tesla Model Y, ktorý vychádza z úspešného Modelu 3. A to podstatne skôr, ako bolo pôvodne v pláne. Dodávky vozidla majú začať do konca marca. Spočiatku sa pravdepodobne dočkajú zamestnanci Tesly/SpaceX a potom bežní zákazníci zo Severnej Ameriky.

Továreň vo Fremonte má byť teraz schopná vyrábať 400 000 elektromobilov ročne, pričom v polovici roka 2020 to má byť až pol milióna. Nová čínska továreň Tesly má aktuálne kapacitu 150 000 vozidiel za rok. Ďalšie produkčné kapacity vzniknú v Nemecku, v rámci továrne Giga Berlín (predtým „Gigafactory 4„), ktorá začne vyrábať v budúcom roku.

Tesla očakáva vďaka všeobecne rastúcemu dopytu po elektromobiloch a novému Modelu Y, rast predajov a dodáva, že v tomto roku by mala „pohodlne“ dodať vyše 500 000 vozidiel. V roku 2019 sa jej podarilo dodať cez 360 000 áut, a to bez akýchkoľvek výdavkov na reklamu. Takmer všetky minuloročné objednávky pochádzali od nových zákazníkov a nie teda od držiteľov rezervácií.

4. štvrťrok 2019 bol pre Teslu rekordným aj z hľadiska nasadenia svojich batériových úložísk, ktoré dosiahli celkovú kapacitu 530 MWh, čo predstavuje 26 % medzikvartálny nárast.

Zdroje: Tesla, Electrive

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvé dojmy zo zvezenia v novom kompaktnom SUV Tesla Model Y
Tesla Model Y bude produktom ponaučení z modelov 3, S a X
Tesla Model 3 vs. Tesla Model Y. Ktorý elektromobil si vybrať?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár