Spoločnosť Tesla je opäť zisková a má ambiciózne plány

0

Tesla informovala o svojich hospodárskych výsledkoch za 4. štvrťrok 2018, ako aj o svojich pomerne ambicióznych produkčných plánoch pre tento rok.

Spoločnosti Tesla sa podarilo získať prvý relevantný zisk vo svojej takmer 16-ročnej histórii až v 3. štvrťroku 2018. Aktuálne informuje, že je opäť zisková, pričom dosiahla rekordné príjmy. Jej zisk však medzikvartálne klesol.

Rekordné príjmy

Tesla opäť prekonala svoj rekord v oblasti príjmov. Ten aktuálny má hodnotu 7,2 miliardy $ (Q3 – 6,8 mld. $). Jej prevádzkový príjem zostal stabilný, na úrovni 414 mil. $, aj napriek potupnému poklesu predaja „emisných“ kreditov, vyšším dovozným poplatkom na komponenty z Číny, zníženiu cien Modelu S a Modelu X na čínskom trhu a zavedeniu novej lacnejšej Tesly Model 3 Mid Range Battery.

Nižší zisk

Hotovosť Tesly a jej ekvivalenty vzrástli medzikvartálne o 718 mil. $ na hodnotu 3,7 mld. $. Napriek množstvu pozitívnych čísel a rastu mnohých finančných faktorov však dosiahla nižší čistý zisk ako v predchádzajúcom štvrťroku. A to 139 mil. $ (Q3 – 312 mil. $).

Hovorí pritom, že jej prevádzková marža zostala silná, keď dosiahla úroveň 5,7 %, pričom v rámci priemyslu vo všeobecnosti klesla. Taktiež hrubá marža elektromobilu Tesla Model 3 ostala podľa výrobcu stabilná, a to na úrovni 20 %.

Produkčné plány Tesly v roku 2019

Tesla očakáva v roku 2019 významné navýšenie objemov predaja Modelu 3, ako aj produkčnej kapacity v americkej továrni (Fremont). Taktiež potvrdila ambiciózny plán spustenia produkcie v čínskej továrni Gigafactory 3, ktorá sa začala stavať len pred niekoľkými týždňami. Aj vďaka tomu chce do konca roka stabilne vyrábať 10 000 ks Modelu 3 za týždeň.

Tesla pritom očakáva, že kapitálové výdavky na výrobnú linku Modelu 3 v Číne budú na jednotku kapacity o viac ako polovicu nižšie ako v prípade zariadenia vo Fremonte (USA). Tesla tiež plánuje spustiť prípravy na výrobu SUV strednej triedy Tesla Model Y, a to tento rok. Produkcia by mala podľa Muska prebiehať pravdepodobne v rámci továrne Gigafactory 1 v Nevade. Dúfame, že Tesle sa taktiež podarí spustiť aspoň nízko-objemovú produkciu ťahača Semi.

Zdroje: Tesla (vrátane titulnej fotografie), Cleantechnica, Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla dodala v roku 2018 takmer toľko áut ako za všetky predchádzajúce roky dokopy
Elon Musk hovorí o prioritách Tesly. Prím hrá Model Y a Pickup
Ako Tesla “zarobila” 13 miliárd dolárov za 13 dní?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár