Tesla je po dlhej dobe zisková, pričom dosiahla rekordné predaje a príjmy

1

Spoločnosť Tesla zverejnila hospodárske výsledky za 3. štvrťrok 2018. Tak ako Elon Musk sľúbil, tak sa aj stalo. Tesla po dlhej dobe vykázala kvartálny zisk. Dosiahla pritom rekordné príjmy, ako aj rekordný objem výroby a dodávok svojich elektromobilov.

Tesla stabilizovala produkciu svojho kľúčového produktu, ktorým je Tesla Model 3, čo sa prejavilo rekordnými štvrťročnými príjmami vo výške 6,8 miliardy $. V posledných kvartáloch Tesla pravidelne prekonávala rekordy v tejto oblasti, avšak vždy skončila v pomerne výraznej strate.

To sa však aktuálne mení. Tesla vykázala v 3. štvrťroku 2018 zisk vo výške 312 miliónov dolárov. Veríme, že je to odrazový mostík na ceste k stabilným hospodárskym výsledkom, ktoré prinesú pokoj investorom, ako aj zákazníkom a aspoň z časti umlčia kritikov. Veď Tesla si polepšila aj v rámci hotovosti, a to o 731 miliónov $, pričom celkovo má k dispozícii 2,9 miliardy $.

Prekvapenie pre Wall Street

Finančný svet z Wall Street očakával podľa Electrek príjmy Tesly na úrovni 5,7 miliardy $ a stratu 0,53 $ na akciu. Tesla si však v tomto smere polepšila o 20 %, pričom zaznamenala zisk 1,75 $ na akciu. Tesla taktiež prekonala svoje interné očakávania v oblasti hrubej marže. Tá dosiahla v priemere viac ako 20 %.

Za všetkým hľadaj ženu Model 3

O tom, že je elektromobil Tesla Model 3 pre kalifornskú spoločnosť kľúčovým produktom, niet pochýb. Dôkazom toho sú aj spomínané hospodárske výsledky, za ktorými stojí aj stabilizácia výroby najnovšieho vozidla značky. Tesla uvádza, že sa jej podarilo stabilizovať produkciu Modelu 3, pričom v sledovanom období vyrobila v priemere 4 300 ks za týždeň.

To sa pretavilo do rekordných 53 239 vyrobených kusov za 3. kvartál, pričom celkovo vyprodukovala Tesla 80 142 vozidiel. Podarilo sa jej pritom počas týchto 3 mesiacov dodať zákazníkom rekordných 83 500 áut. Pre dosiahnutie zisku však bolo dôležité aj to, že čas potrebný na výrobu Modelu 3 za znížil medzikvartálne o 30 % a po prvýkrát tak klesol pod úroveň Modelu S a Modelu X.

Darilo sa aj energetickým produktom

K ziskovosti Tesly však prispela aj jej energetická divízia Tesla Energy, v rámci ktorej predáva a inštaluje batériové úložiská Tesla Powerwall a Powerpack, solárne panely či solárne strechy. Celková kapacita jej batériových úložísk vzrástla na 239 MWh, čo predstavuje 18 % medzikvartálny a 118 % medziročný rast.

V 3. štvrťroku Tesla taktiež nainštalovala solárne produkty s celkovým výkonom 93 MW. To predstavuje 11 % medzikvartálny nárast.

Tesle týmto k dosiahnutým výsledkom gratulujeme a želáme stále úspešnejšie štvrťroky.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla mení ceny Modelu 3. Smerom dole aj hore
Tesla vyrobila 100-tisíci Model 3. Čo to znamená?
Tesla predala viac áut ako Mercedes v USA či Jaguar globálne. Na rade je BMW

Zdroj: Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár