Tesla sa stane najhodnotnejšou firmou sveta, hovorí Musk aj po rekordnom prepade. Na recesiu má byť pripravená

1

Napriek tomu, že je tento rok pre spoločnosť Tesla jej historicky najúspešnejším aj z hľadiska predajov a ziskov, od začiatku roku stratili jej akcie na hodnote rekordných 72 %. Elon Musk, ktorý má na tom zrejme svoj podiel viny, sa aktuálne snaží upokojiť situáciu, a to aj v radoch zamestnancov. Tvrdí pritom, že Tesla je pripravená čeliť nepriaznivej ekonomickej situácii. A dodáva, že stále verí v top trhovú hodnotu Tesly.

Nie je tomu až tak dávno, čo sa Tesla zaradila medzi pár elitných spoločností, ktorých trhová hodnota presahuje 1 bilión $. Niečo pred vyše rokom jej hodnota pritom presahovala vyše 1,2 bil. $. V tých časoch sa Musk vyjadril, že ak budú v spoločnosti pracovať naozaj tvrdo, raz by sa Tesla mohla stať najhodnotnejšou firmou na svete.

To by však zrejme musela dosiahnuť svoje ambiciózne ciele aj v oblasti autonómneho riadenia/robotaxi, energetickej divízie či divízie umelej inteligencie/humanoidnej robotiky. Aktuálne, napriek prebiehajúcemu najúspešnejšiemu roku v histórii spoločnosti, však akcie Tesly klesli rekordným spôsobom. Veď od začiatku sa trhová hodnota spoločnosti prepadla o vyše 72 %.

Okrem makroekonomických vplyvov či negatívneho ekonomického výhľadu spojeného s možnou recesiou, možno podľa mnohých analytikov za prepadom hľadať aj Muskove „vyčíňanie“ okolo Twitteru. To pritom nahnevalo aj mnohých jeho skalných fanúšikov, investorov spoločnosti Tesla či „Tesla Bull“ analytikov.

A až nedávno začal Elon Musk verejne reagovať na nepriaznivú situáciu. Zrejme v snahe upokojiť dianie okolo Twitteru, uviedol, že keď nájde náhradu, odstúpi z postu šéfa tejto svojej najnovšej spoločnosti. Tomuto pritom predchádzalo Muskom iniciované hlasovanie o tom, či má odstúpiť.

Tesla ako najhodnejšia firma na svete

Musk aktuálne viackrát zopakoval svoj ambiciózny predpoklad, že Tesla sa môže stať najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Zhruba pred týždňom v rozhovore v rámci „Twitter Spaces“ uviedol, že si stále stojí za týmto tvrdením a že tím spoločnosti Tesla odvádza fenomenálnu prácu, upozornil web Teslarati.

Dodal pritom, že podľa jeho názoru Tesla zvládne nadchádzajúcu „ekonomickú búrku“ lepšie ako ktorákoľvek iná spoločnosť. Teda ak sa nerátajú spoločnosti, ktoré vyrábajú „chlieb“. Napriek tomu však očakáva jej dopad, keďže počas „búrky zasiahne tento živel aj tie najlepšie lode“. Spomenul pritom latenciu v dodávateľskom reťazci.

Muskov e-mail zamestnancom Tesly

Dnes agentúra Reuters informovala, že v Muskovom e-maile zaslanom zamestnancom spoločnosti Tesla, ktorý mala možnosť vidieť, šéf Tesly opäť zopakoval, že pevne verí, že z dlhodobého hľadiska bude ich spoločnosť najhodnotnejšou na svete.

Zamestnancom tiež odkázal, aby sa neznepokojovali terajším „burzovým šialenstvom“. Dodal pritom, že keď bude spoločnosť pokračovať vo vynikajúcich výsledkoch, trh to uzná. A zamestnancov poprosil, aby v najbližších dňoch vydali všetky svoje sily pri doručovaní vozidiel, pretože to bude mať veľký dopad.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla láme rekordy v trhovej hodnote. Dostala sa do elitného klubu „bilionárov“. Čo je za tým?
Hodnota Tesly môže vyrásť do nebies aj vďaka Robotaxi a poisťovacím službám
Elon Musk skončí ako šéf Twitteru, rozhodla verejnosť. Pomôže to akciám Tesly? A čo možný nástupca?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár