Tesla by mohla vyrábať elektromobil za 22 000 €, hovorí Elon Musk

4

Elon Musk v rozhovore so známym youtuberom Marquesom Brownleem povedal, že približne o tri roky by bola Tesla schopná vyrábať elektromobil za 25 000 amerických dolárov (cca 22 000 €).

Tesla Model 3 má byť podľa tzv. „Master Plan“ Elona Muska kľúčovým produktom spoločnosti, pretože sa jedná o relatívne cenovo dostupný elektromobil s vysokým dojazdom. Na základnú verziu za 35 000 $ si však budeme musieť ešte pár mesiacov počkať.

Skôr, ako sa čakalo?

O dostupnej cene, aj v prípade základnej verzie Modelu 3 „Standard Battery“ so zadným náhonom, môžeme hovoriť zrejme iba v kontexte s prémiovými vozidlami strednej triedy. Je tak potešiteľné, že Tesla má v pláne ešte ľudovejší, a teda aj masovejší elektromobil, na ktorý nebudeme musieť zdá sa čakať tak dlho, ako sme si mysleli.

Veď Elon Musk hovorí, že do výroby by sa mohol dostať približne za 3 roky. To nasvedčuje tomu, že Tesle verí v oblasti znižovania výrobných nákladov, keďže tá dnes údajne nedokáže vyrábať najlacnejšiu verziu Modelu 3 so ziskom. Musk na otázku ohľadom ešte cenovo dostupnejšieho elektromobilu Tesla odpovedal nasledovne:

„Mohli by sme urobiť vozidlo za cca 25 000 $. Na to však budeme potrebovať asi 3 roky, ak budeme pracovať skutočne tvrdo.“

Mohol by to byť kompaktný hatchback?

Nie je tomu tak dávno, čo Elon Musk na stretnutí akcionárov povedal, že Tesla zrealizuje do piatich rokov kompaktný elektromobil založený na modeloch 3 a Y. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa má jednať o elektrický hatchback nižšej strednej triedy na spôsob Volkswagenu Golf.

…alebo mestské mini?

Rozprával Elon Musk o rovnakom vozidle ako teraz? Má aktuálne spomínané vozidlo niečo spoločné s jeho ešte čerstvejším vyjadrením o mini-elektromobile? Nuž, zatiaľ ťažko povedať, keďže sa jedná o dvojročný časový rozdiel medzi spomínaným kompaktom a vozidlom za 25 000 $ (bez dane). Ak by sa jednalo jednať o 2 rôzne modely, tak sa určite nenahneváme. V tomto prípade by sme tak ale mohli očakávať ešte o triedu menší mestský elektromobil.

Urýchlenie príchodu nových modelov na trh

Vzhľadom na pripravované modely Y, Semi, Roadster 2 či Pickup sa zdá byť časový horizont uvedenia ľudového vozidla dosť optimistický. Elon Musk však hovorí, že tieto vozidlá sa dostanú do výroby skôr, keďže ich programy napredujú tak rýchlo, že budú môcť predstaviť viacero modelov naraz.

Znie to síce ako ďalšie Elonovo nedodržateľné vyjadrenie, treba si však uvedomiť, že Model Y bude postavený na platforme Modelu 3, ktorého súčiastky bude využívať aj ťahač Semi. A z ťahača Semi zas bude zrejme vychádzať špecifický „Pickup Truck„. Tak sa nechajme prekvapiť.

Ako sa bude ľudová Tesla volať?

Na záver si poďme zatipovať. Ako by sa mohol volať „ľudový“ model za 25 000 $ a koľko záujemcov si ho rezervuje? 🙂

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najlacnejšia Tesla Model 3 pôjde do predaja s novou a lepšou batériou
Tesla údajne obchoduje s drogami. Naberajú nezmysly na obrátkach?
Tesla Model 3 je najbezpečnejším autom strednej triedy, hovorí Elon Musk. Prečo?

Zdroj: Marques Brownlee/Youtube cez Electrek

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Nechcem nič zlé povedať, ale nadpis aj tvrdenia sú úplne zlé a mylné, možno až klamlivé.

    Marcus a Elon spolu debatovali o cene Modelu 3 za 35 000$ a Marcus mu potom povedal, že najlepšia iná kúpa ako je Model 3 je Toyota Prius za cca 24 000$ a Marcus sa spýtal či Elon vidí priestor za ešte nižšiu cenu za elektromobil ako je 35 000$? Elon povedal, že áno bude to možné asi za 3 roky s cenou 25 000$ ak budú veľmi usilovne pracovať.

    Žiadne, že pripravuje nový model za 25 000$

Pridajte komentár