Tesla si vyvíja aj špeciálne typy skiel. „Tím Tesla Glass“ prezentoval ich vlastnosti

0

Spoločnosť Tesla vyvíja a vyrába aj komponenty, ktoré bežné automobilky zvyknú objednávať z katalógov dodávateľov. A to sa týka aj vybraných sklenených častí jej elektromobilov a iných produktov. Tesla má pritom tím, ktorý vyvíja špeciálne sklá pre rôzne použitie, pričom má patentované napr. „perforované“ sklo. A aktuálne prezentuje vlastnosti svojho skla používaného v elektromobile strednej triedy.

v roku 2018 sa Tesla pochválila špeciálnym odolným sklom Armor Glass, ktoré predstavila v rámci prototypu ťahača Semi. To bolo podrobené náročným testom, pričom inžinieri Tesly „bombardovali“ čelné sklo napríklad kameňmi či útržkami pneumatík. Armor Glass na rozdiel od bežne používaného skla tiež odolalo testovaciemu „kladivu“.

Okrem toho špeciálne typy skiel používa Tesla aj vo svojich sériových elektromobiloch či solárnych produktoch. A špeciálne „nepriestrelné“ sklo dostane aj pickup Cybertruck. Ako už vieme, prezentácia jeho odolností ale nedopadla dobre, keď neodolalo oceľovej guli. Sklo však už bolo vystavené veľkej námahe predtým a navyše podľa ďalších správ predchádzajúce demonštračné údery veľkým kladivom na dvere (prezentácia odolnosti dielov karosérie), v ktorých sa sklo nachádzalo, malo spôsobiť drobnú prasklinu v skle.

Začiatkom minulého roka si Tesla podala patentovú prihlášku zrejme na ďalšiu technológiu skla, pričom patent má názov „automobilová perforovaná izolovaná sklenená štruktúra“. Nové sklo má byť využiteľné v rámci strechy vozidla. Prínosom novej technológie má byť schopnosť absorpcie hluku a lepšia tepelná izolácia. A to vďaka viacerým vrstvám skla, pričom 2 z nich sú perforované. Tesla tiež uviedla, že táto sklenená štruktúra umožní lepšiu reguláciu teploty v interiéri vozidla a zníži zaťaženie HVAC systému.

„Tajomstvo tichej kabíny“

No a aktuálne Tesla zverejnila video s názvom „Tesla Glass: Tajomstvo tichej kabíny“, ktoré bolo natočené v technologickom centre Tesly pre sklo v L.A., kde sa robia prototypy skiel pre všetky vozidlá Tesla. V ňom prezentuje vlastnosti skla použitého vo svojom modeli strednej triedy. V popise pritom uvádza, že „Tesla Glass“ udržiava kabínu v tichu, chráni pred ultrafialovým žiarením a odolá 4-násobku hmotnosti vozidla.

Šéf „tímu Tesla Glass“ popisuje dvojvrstvové sklo s tlmiacou vrstvou, ktorá zabezpečuje akustický komfort či ochranu posádky po prípadnom rozbití skla a ochranu pred ultrafialovým žiarením (schopnosť 99-% absorpcie ultrafialového žiarenia v prípade presklenej strechy vozidla).

Zaujímavé tiež je, že Tesla musela navrhnúť čelné sklo tak, aby neskresľovalo obraz kamier Autopilota, pretože sklo v istom zmysle funguje ako šošovka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesle bol schválený patent ohľadom laserovej technológie na čistenie sklenených povrchov
Tesla vyvinula nový materiál (aj) pre komponenty elektrického pohonu
Tesla sa pustí do HVAC systému pre domácnosti zrejme budúci rok

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár