Úchvatný pohľad na Tesla Gigafactory z drona – budúcu najväčšiu stavbu sveta

0

K dispozícii máme aktuálny pohľad na rozostavanú továreň Tesla Gigafactory 1, ktorá sa nachádza v nevadskej púšti. Hoci je táto budúca najväčšia stavba sveta hotová len z 1/3, zábery z drona na celý komplex sú zážitkom. Gigafactory sa taktiež stane najväčším producentom Li-Ion batérií a pravdepodobne aj jednou z najdrahších tovární sveta (5 mld. $).

Tesla Gigafactory 1 sa začala stavať v roku 2015 v Nevadskej púšti, v regióne Storey County. Aktuálne je hotová zhruba na 30 %, napriek tomu v nej prebieha výroba nových batériových článkov 2170, ktoré sa používajú v batériách elektromobilu Tesla Model 3 a v domácich energetických úložiskách Tesla Powerwall.

Najväčší výrobca Li-Ion

Dokončenie továrne je naplánované na rok 2020, pričom v tomto období by mohla Gigafactory produkovať batérie s celkovou kapacitou až 150 GWh ročne. To je viac ako vyrobili v roku 2016 všetci výrobcovia dohromady. Stala by sa tak najväčším producentom batérií tohto typu.

Najväčšia stavba sveta

Továreň Gigafactory 1 bude stáť na pôdoryse o rozlohe 1,26 milióna m². Celková plocha pozemku má 12 miliónov m², čo je cca 3,5-násobok rozlohy newyorského Central Parku, ktorý má rozmery 4 km x 0,8 km. Na dĺžku bude továreň merať 1,1 km, čo je o 300 m viac ako výška mrakodrapu Burj Khalifa (najvyššia stavba sveta).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
11 zaujímavostí o Tesla Gigafactory 1
Boj o Tesla Gigafactory 2 v Európe. Kto sú najväčší rivali?
Tesla začala meniť Gigafactory na najväčšiu strešnú solárnu elektráreň sveta

100 % napájaná obnoviteľnými zdrojmi

Po dokončení celého komplexu bude Gigafactory 1 energeticky sebestačná, pričom bude využívať len čistú solárnu, veternú a možno aj geotermálnu energiu.

Tesla aktuálne osádza na strechu továrne solárne panely. Tie budú po jej celej ploche. Po dokončení sa bude jednať o najväčší strešný solárny systém sveta s celkovou plochou takmer 1,26 milióna m². V tomto prípade už môžeme hovoriť o malej elektrárni.

Kompletné informácie o tejto interesantnej stavbe nájdete v našom podrobnom článku Tesla Gigafactory: Komplexné informácie a zaujímavosti.

Zdroj: Duncan Sinfield/Youtube

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár