Elon Musk prezradil, kde Tesla zrejme postaví svoju európsku Gigafactory

2

Dá sa povedať, že od roku 2016 prebieha boj európskych krajín o Tesla Gigaractory. V tomto roku Elon Musk totiž vyhlásil, že v relatívne blízkej dobe postaví Tesla na starom kontinente svoju ďalšiu továreň. Meno krajiny, kde vyrastie, malo byť známe už minulý rok. Spoločnosť sa však v tejto súvislosti na dlho odmlčala. Aktuálne sa však Elon vyjadril o najpravdepodobnejšej lokalite jej výstavby.

Ako sme už informovali, po zvoľnení prísnej regulácie zahraničných podnikov na čínskom trhu, Tesla zamerala svoju pozornosť na výstavbu svojej novej Gigafactory práve v tejto pre elektromobilitu progresívnej krajine. Nasledujúca továreň Tesly však už vyrastie v Európe.

V hre bolo aj Slovensko

Jednou z prvých krajín, ktorá bola v hre o továreň Tesly bolo Slovensko. Po akvizícii nemeckej spoločnosti Grohmann Engineering, ktorá vyrába zariadenia pre priemyslovú automatizáciu, hovoril Elon Musk a JB Straubel ako o najhorúcejšom kandidátovi práve o Nemecku. Neskôr sa začali v tejto súvislosti spomínať krajiny ako Česko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko. Doteraz najaktuálnejšie správy zas hovorili, že najväčšími favoritmi sú Česko, Fínsko a Nemecko.

gigafactory 1 z decembra 2016

Rozostavaná továreň Tesla Gigafactory 1. Foto z decembra 2016. Zdroj: tesla.com

No a zdá sa, že Tesla sa nakoniec predsa len rozhodne pre Nemecko. Elon Musk sa totiž aktuálne prostredníctvom Twittera vyjadril, že Nemecko je hlavným kandidátom na výstavbu európskej Gigafactory. Ďalej doplnil, že továreň by mala vyrásť neďaleko francúzskych hraníc v blízkosti štátov Beneluxu (Belgicko, Holandsko a Luxembursko).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
11 zaujímavostí o Tesla Gigafactory 1
Úchvatný pohľad na Tesla Gigafactory z drona – budúcu najväčšiu stavbu sveta
Tesla začala meniť Gigafactory na najväčšiu strešnú solárnu elektráreň sveta

V továrni sa budú vyrábať elektromobily

V prvej Tesla Gigactory, ktorá sa nachádza v americkej Nevade sa vyrábajú a budú vyrábať batérie do vozidiel, ich pohonné jednotky a energetické úložiská Powerwall a Powerpack. Vo všetkých ostatných, vrátane európskej, sa však budú produkovať aj elektromobily značky Tesla.

S veľkou pravdepodobnosťou sa bude jednať o modely Tesla Model 3 a Model Y. Výroba prémiových modelov S a X je zatiaľ otázna. Tie sa aktuálne montujú v holandskom Tiburgu, kde sa rozobrané dovážajú z USA.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. To bude tato tovaren fakt vacsia ako Činsky mur kedze to ma byt najvacsia stavba sveta? Respektive dlhsia ako Transsibirska magistrala?

Pridajte komentár