Tesla má zvažovať kúpu ťažiarskej firmy a nová „gigatováreň“ bude zrejme v Mexiku

5

Aktuálne sa objavili dve zaujímavé správy, ktoré súvisia so spoločnosťou Tesla a jej ďalšou expanziou. Vertikálnu integráciu spoločnosti Elona Muska by mohla podporiť kúpa veľkej tažiarskej firmy Sigma Lithium s nemalou hodnotou a rast výroby zas nová továreň Gigafactory v Mexiku.

Tesla už viackrát uviedla, že zvažuje vstup do ťažobného priemyslu, čo podporuje aj jej patent na rafináciu lítia. Elon Musk tiež zverejnil výzvu ohľadom rozšírenia ťažobných kapacít pre batériové suroviny, a to s tým, že ide o „zlatú baňu“ a pomerne ľahko zarobené peniaze. Avšak začať úplne od nuly asi nebude jednoduché, čo by mohla naznačovať aktuálna informácia, že Tesla má uvažovať o kúpe ťažiarskej spoločnosti.

Agentúra Reuters na základe nemenovaných zdrojov informuje, že Tesla zvažuje akvizíciu spoločnosti Sigma Lithium, ktorá sa venuje napr. ťažbe lítia. Tesla o tom mala rokovať s externými poradcami. V hre však majú byť aj iné ťažiarské spoločnosti.

Pri pohľade na súčasnú trhovú kapitalizáciu spoločnosti Sigma Lithium sa ani nečudujeme. Veď tá má aktuálne trhovú hodnotu vyše 4 mld. $, pričom ešte pred rokom to bola „len“ tretina.

Ďalšia „Giga-továreň“ zrejme v Mexiku

Bloomberg zas aktuálne prichádza so správou, ktorá naznačuje, že ďalšia veľká továreň Tesly, „Gigafactory“, vyrastie zrejme v Mexiku. O Mexiku sa pritom v tejto súvislosti hovorí už dlhšie. A s najnovším vyjadrením teraz prichádza mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard.

Ten uviedol, že už čoskoro bude potvrdené, že spoločnosť Tesla postaví svoju ďalšiu továreň v Mexiku. A dodal, že v tejto záležitosti sa chystá telefonický rozhovor medzi Elonom Muskom a mexickým prezidentom
Andresom Obradorom.

Ak sa tieto informácie potvrdia, Mexiko bude po Nevade, Buffale, Šanghaji, Berlíne a Texase šiestou lokalitou, kde vyrastie Tesla Gigafactory. Zdá sa teda, že nateraz Tesla uprednostnila svojho južného suseda pred tým zo severu. Veľkým favoritom bola totiž aj Kanada, čo tiež naznačovali nedávne slová Elona Muska.

Taktiež je známe, že Tesla rokuje o výstavbe továrne aj s Indonéziou. Takže teoreticky je v hre aj možnosť „súbežnej“ výstavby nových tovární, podobne ako tomu bolo v prípade Giga Berlin a Giga Texas. Otázne však je, či by v prípade Indonézie išlo o klasickú Gigafactory. Uvidíme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla si patentuje extrakciu lítia pomocou kuchynskej soli. Má to znížiť náklady a enviro-záťaž
Tesla oznámila výstavbu 2 tovární na model Semi a nové batérie 4680
Tesla sa pripravuje na možný vstup do ťažobného priemyslu. Projekt má byť prvým svojho druhu v S. Amerike

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. To je iba taký všeobecný názor, že Mexiko je zaostalá agrárna krajina, ktorá produkuje akurát tak fazuľu, chilli a aloe vera.
    Ale je tam lacná pracovná sila !!! – a to rozhoduje. A tým pádom je tam kopa výrobných liniek – aj na automobily (napr. DODGE) a spústa ďalších. Tak prečo by tam nemohla byť aj TESLA?
    Porovnávať cenu pracovnej sily v Mexiku a v Kanade – čo ti ja viem…

  2. Neviem čo je to tá ggafucktories ani čo je to cochvila makat… nauč sa diakritiku interpunkciu a hlavne, ak sa ti spoločmosť tesla nepáč, načo chodíš na jej stránky ?.

    Ano svet sa posúva a s ním aj ľudstvo, kopec ludí tu vyplakava ze nebu mať čo robiť. No rukami sa toho dá robiť čím dalej tým menej, ale čo tak práca hlavou ?, myslím tým zamestnať sa v nemanuálnej práci či zarobiť na You Tube alebo písaní kníh atđ atď, svet nemanuálnel práce sa stále viac a viac rozrastná, vela „peňazí za málo muziky“ presne to sa už dnes dá, dá sa zarobiť minálnou prácou velký objem ₩. Ale existujú aj náročnejšie nemanuálne práce, vsetko to závisí od toho na čo človek má, závisí to od úrovne osobneho rozvoja a toho čo dokážeš pretaviť na zisk.

    • Pozor! Pozor! Stále je dosť potrebnej manuálnej práce, ale nie sú „ľudia“! Školy chrlia tisíce nepotrebných bakalárov a magistrov, ktorí aj tak robia niečo iné, čo neštudovali, ale majú školu, a nebudú predsa robiť fyzicky, no nie?!

Pridajte komentár