Tesla zvyšuje úsilie ohľadom svojej európskej továrne „Gigafactory 4“

0

Európa je už dlho v očakávaní výrobného závodu spoločnosti Tesla – „Gigafactory 4“. Elon Musk sa pritom pri príležitosti nedávneho zverejnenia hospodárskych výsledkov spoločnosti konečne vyjadril aj na túto tému.

Spoločnosť Tesla má v pláne vyrábať svoje produkty, čo najviac lokálne. Minimálne na kontinentálnej úrovni. Aktuálne má však jediný výrobný závod, v ktorom produkuje svoje elektromobily. Ten sa nachádza americkom Fremonte, odkiaľ sa distribuujú vozidlá do takmer celého sveta.

A to nie je úplne výhodné, minimálne z ekonomického hľadiska. Aj preto aktuálne buduje svoj ďalší výrobný závod, ktorý nazýva Gigafactory 3, v Číne. Nie je pritom žiadnym prekvapením, že bude produkovať vozidlá pre tamojší trh.

Elektromobily Tesla určené pre Európu tak budú aj naďalej „Made in USA“, aj keď modely S a X sa dodatočne „kompletujú“ v závode v holandskom Tilburgu. A to potom, ako sa kvôli dovoznému clu dovezú z USA v rozobranom stave. To sa však má minimálne z časti zmeniť.

Po prvé preto, že EÚ by mala zrušiť clo na automobily dovezené z USA. A po druhé preto, že Tesla vybuduje v Európe výrobný závod „Gigafactory 4“. V ňom by sa mali vyrábať minimálne modely Tesla Model 3 a Model Y. Výroba Modelu S a Modelu X pritom zrejme ostane v USA, odkiaľ sa budú aj naďalej distribuovať do celého sveta. Veríme však, že do Európy začnú už čoskoro putovať v kompletnom stave.

Spustenie zrejme v roku 2021

Tesla v nedávnej správe pre akcionárov uviedla, že zvyšuje svoje úsilie, ktoré sa týka výstavby výrobného závodu Gigafactory v Európe. Dúfa pritom, že v nadchádzajúcom štvrťroku sa je podarí dokončiť výber lokality, kde vyrastie.

Počas nasledujúceho konferenčného hovoru s investormi pritom Elon Musk povedal, že výroba v európskej Gigafactory bude pravdepodobne spustená v roku 2021, informuje Teslarati. Vráťme sa však k lokalite, kde by mala „Gigafactory 4“ vyrásť a pripomeňme si, ktoré krajiny sa v súvislosti s jej výstavbou doteraz spomínali.

Kde vyrastie?

Už v roku 2016 sa špekulovalo o tom, že prebehli rokovania so slovenskou vládou. Neskôr sa však začalo hovoriť, že väčšiu šancu majú krajiny ako Česko, Maďarsko, Rumunsko a Poľsko.

ZAJAZDI SI NA TESLE!

Neskôr do hry vstúpili aj ďalšie štáty: Portugalsko, Francúzsko, Španielsko, Nemecko, Litva, Fínsko a Švédsko. V tej dobe boli údajne najhorúcejšími kandidátmi Česko, Fínsko a Nemecko. Podľa posledných informácií prichádza do úvahy aj Holandsko, najväčšiu šancu by však malo mať Nemecko.

Konkrétne oblasť v blízkosti francúzskych hraníc a krajín Beneluxu (Belgicko, Holandsko, Luxembursko). A to kvôli polohe, ktorá je vhodná z hľadiska logistiky. Snáď sa teda dočkáme rozuzlenia tejto niekoľkoročnej hádanky v spomínanom 4. kvartáli.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poľský premiér rokoval s Elonom Muskom. O európskej Tesla Gigafactory?
Elektromobily Tesla by mohli byť v Európe lacnejšie až o 10 %
EÚ chce 20 „Gigatovární“ na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár