Tesla má v Európe vyrábať až 500 000 áut ročne. Gigafactory 4 bude obrovský projekt

2

V súvislosti s chystanou európskou továrňou spoločnosti Tesla, tzv. Gigafactory 4, sa začínajú objavovať nové zaujímavé informácie. Tie sa týkajú nákladov, produkčnej kapacity, počtu pracovných miest, ako aj miesta a spôsobu výstavby.

Tesla začína postupne napĺňať svoje plány, ktoré hovoria o výstavbe produkčných závodov v najdôležitejších regiónoch sveta. A tak nie je žiadnym prekvapením, že po domovských Spojených štátoch a Číne prichádza na rad aj Európa, ktorá má zrejme najväčší potenciál z hľadiska rastu „e-mobility“ trhu.

Ako už vieme, tzv. Tesla Gigafactory 4 vyrastie v Nemecku pri Berlíne. Spoznali sme pritom už aj presné umiestnenie, a to v obci Grünheide, ktorá leží juhovýchodne od hlavného mesta Nemecka.

420 futbalových ihrísk

Nemecké noviny Bild informovali, že projekt sa bude rozprestierať na ploche s rozlohou viac ako 420 futbalových ihrísk, pričom sa odvolávajú na stavebné dokumenty. Stavba európskej továrne na pozemku s rozlohou 300 hektárov má započať budúci rok a má zhltnúť 4 miliardy €, uvádzajú ďalšie nemecké noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Gigafactory 4 prinesie podľa Bildu až 10 000 pracovných miest, pričom zamestnanci sa majú postarať o produkciu 500 000 elektromobilov ročne (zrejme po celkovom dokončení), píše Autonews. Rovnakú výrobnú kapacitu má pritom dosiahnuť aj čínska Gigafactory 3.

Európska Gigafactory bude podľa slov Elona Muska produkovať batérie, pohonné jednotky a vozidlá, počnúc Modelom Y. Vyrábať sa tu bude samozrejme aj Model 3, ktorý je jednoznačným tohtoročným „e- bestsellerom“ na európskom trhu.

Postupná výstavba

Portálu Electrek sa podarilo získať prostredníctvom novín Bild stavebný plán továrne, ktorý naznačuje podobný postup výstavby ako v prípade americkej a čínskej Gigafactory. Tzn., že sa najskôr zrealizuje len nevyhnutná plne funkčná časť projektu (produkčné sekcie), pričom zvyšok výstavby bude závisieť od vývoja na trhu.

tesla gigafactory 4 nemecko

Zdroj: Bild via Electrek.co

ZÁŽITKOVÁ JAZDA NA TESLE AKO VIANOČNÝ DARČEK?

Dokumenty tiež odhaľujú, že časť pozemku, na ktorom vyrastie Gigafactory 4, tvorí lesný porast. Ten tak bude nutné vyrúbať. Podľa „nemeckého úradníka“ chce spoločnosť Tesla túto nemilú vec vykompenzovať tým, že vysadí 3-násobne viac stromov, uvádza Electrek.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zavádza slovenský konfigurátor. Známe sú ceny Modelu 3
Prečo Tesla postaví svoju európsku továreň v Nemecku a nie v Británii?
Elektromobily Tesla by mohli byť v Európe lacnejšie až o 10 %

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Bolo by zaujímavé vedieť, ako sa to prejaví na cene „nemeckej“ Tesly pre európskych zákazníkov. Logicky by mala byť výsledná cena nižšia – žiadne dovozné clá (aj keď súčasné clá sú nízke, kvôli tomu sa Tesly pre Európu montujú v Holandsku), žiadna preprava cez oceán.

Pridajte komentár