Tesla Gigafactory 3: Čo prinesie historická investícia v Číne?

0

Elon Musk „poklepal základný kameň“ výrobného závodu Tesla Gigafactory 3 v Číne. Bude sa jednať o historický projekt z hľadiska druhu a výšky investície. Čo prinesie?

Prvý výrobný závod spoločnosti Tesla mimo USA má byť postavený v rekordne krátkom čase. Prvotná fáza výstavby má byť dokončená už v lete, pričom výroba prvých elektromobilov má byť zahájená do konca roka. Veľkoobjemová produkcia je pritom naplánovaná na budúci rok.

Spočiatku sa tu bude vyrábať Tesla Model 3. Neskôr pribudne aj nové kompaktné SUV Tesla Model Y. Čínska Gigafactory 3 sa stane prvou továrňou Tesly, v ktorej sa budú vyrábať vozidlá aj batérie.

Len lacnejšie modely

Podľa Elona Muska sa budú v novom závode produkovať cenovo dostupné verzie Modelu 3 a Y pre čínsky trh. Prémiové Modely S a X, ako aj najdrahšie verzie Modelov 3 a Y, sa budú produkovať v USA, odkiaľ poputujú do celého sveta, vrátane Číny.

Najväčšia miestna investícia

Šanghajská vláda sa v súvislosti s Tesla Gigafactory 3 vyjadrila, že sa bude jednať o najväčšiu zahraničnú investíciu v regióne. Tesla uvádza, že jej vybudovanie by malo „zhltnúť“ 2 miliardy $. Čínska Gigafactory je pritom unikátna aj tým, že sa bude jednať o vôbec prvú továreň na výrobu automobilov v úplnom vlastníctve zahraničného subjektu.

Tesla plánuje vyrábať v Číne 500 000 elektromobilov ročne. Sme zvedaví, aké plány má v tejto súvislosti v rámci Európy. Na starom kontinente by mala totiž vyrásť nasledujúca Gigafactory. V rámci nej zrejme môžeme očakávať výrobu rovnakých produktov ako v Číne, nakoľko Elon Musk povedal, že cenovo dostupné autá musia byť vyrobené na kontinente, z ktorého pochádzajú zákazníci.

Globálne technologické centrum Tesla

Súčasťou čínskej Tesla Gigafactory bude aj výskumné, vývojové a predajné centrum spoločnosti. Hovorí sa o ňom aj ako o inovačnom centre pre elektromobily. To sa však nebude zameriavať na vývoj technológií určených primárne pre čínsky trh, ako je tomu u iných výrobcov pôsobiacich na tamojšom trhu. Výsledky centra budú globálne aplikovateľné a majú byť nápomocné celosvetovému podnikaniu Tesly.

Zdroje: Reuters, Teslarati, Elon Musk/Twitter

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk prezradil, kde Tesla zrejme postaví svoju európsku Gigafactory
Čínske SUV s technológiami Tesla ide do predaja. Stojí pod 30 000 €
“Tesla Gigafactory 1 je hotová len na 30 % a už je najväčším výrobcom batérií na svete”

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár