Boj o Tesla Gigafactory 2 v Európe. Kto sú najväčší rivali?

0

O výstavbe továrne spoločnosti Tesla v Európe, tzv. Gigafactory 2, sa hovorí už pomerne dlhý čas. Elon Musk v novembri minulého roka vyhlásil, že plánujú výrobu elektromobilov a batérií v jednej z európskych krajín. Taktiež povedal, že definitíva padne už tento rok.

Odvtedy sa o konkrétnom mieste iba špekuluje, avšak uchádzačov je viac ako dosť. Medzi najhorúcejších kandidátov údajne patria Portugalsko, Francúzsko, Španielsko, Nemecko, ale aj Litva či Česko. V tejto súvislosti sa spomínalo taktiež Fínsko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a samozrejme aj automobilová veľmoc, Slovensko. 🙂

 

Pracovné miesta ako hlavná motivácia

Tesla aktuálne stavia svoju prvú Gigafactory v Nevade, z ktorej má hotovú približne tretinu. Po jej dokončení sa bude jednať o najväčšiu stavbu na svete, ktorá zamestná okolo 10 000 ľudí.

V Česku, v prípade úspechu očakávajú, že by mohla továreň zamestnať 1 600 až 6 000 ľudí. Ďalších 30 000 pracovných miest by mohlo vzniknúť na dodávateľskej úrovni.

tesla gigafactory 2017

Zdroj: Tesla

Jednotlivé krajiny už v súčasnosti hľadajú vhodné pozemky pre vybudovanie tohto komplexu. V holandskom Tilburgu sa už nachádza jeden závod, ale slúži iba na záverečnú montáž dovezených dielov.

 

Litva sa snaží zaujať aj pomocou Minecraftu

Litva si vybrala malé mesto priamo vo svojom srdci, Kruonis. Pokúšala sa zahrať na citlivú strunu Elona Muska, keď vizualizáciu projektu nechala vyskladať v Minecrafte, v jednej z jeho obľúbených hier.

V okolí mesta sa však nachádzajú aj zdroje veternej energie a vodná elektráreň, ktorý by pomohli Tesle s napájaním a spravili by ju, podľa jej slov, ešte ekologickejšou.

 

Francúzsko chce elektromobily namiesto jadrovej elektrárne

Francúzsky minister ponúkol Tesle priestory opustenej jadrovej továrne vo Fessenheime ešte v apríli 2016. Tamojšia vláda vyvíja veľké úsilie, aby na cesty dostala čo najviac elektromobilov. Od budovania nabíjacej infraštruktúry až po priame stimuly na nákup elektromobilu vo výške 10 000 €.

Na začiatku roka sa zúčastnil francúzsky minister hospodárstva Michel Sapin prehliadky továrne Tesla vo Fremonte, kde výrazne loboval za výstavbu vo svojej krajine.

Česká republika láka na lítium

Ústecký kraj na severozápade Čiech je taktiež na zozname, konkrétne oblasť bývalej tlakovej plynárne pri Chlmci. Aj oni chcú poukázať na svoju výnimočnosť, ktorú vidia v dedine Cínovec, najväčšom zdroji lítia v Európe. V tomto prípade by do hry vstúpila agentúra Czechinvest, ktorá však oficiálne nepotvrdila rokovania s kalifornskou spoločnosťou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily Tesla by sa mali vyrábať aj v Česku
Novinky o plánovanej továrni Tesla Gigafactory v Európe

 

A ako je na tom Slovensko?

O Slovensku sa začiatkom minulého roku hovorilo ako o vážnom kandidátovi. V marci mali dokonca prebehnúť rokovanie medzi Elonom Muskom a vládou SR. Avšak odvtedy sa už Slovensko v súvislosti s výstavbou Gigafactory 2 nespomína. Špekuluje sa o tom, že dôvodom by mohla byť naša mena, ktorá je v porovnaní s dolárom silnejšia ako napríklad mena v Česku, Poľsku, Maďarsku a Rumunsku.

To by však znamenalo, že údajní favoriti ako Portugalsko, Francúzsko, Španielsko, Nemecko a Litva by boli out. Ak však v skutočnosti nie je euro prekážkou, Slovensko by mohlo byť ešte stále v hre. Nuž necháme sa prekvapiť.

Zdroje: electrek.co, mostecky.dennik.cz, titulná fotografia: vaasa.fi

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Som študentka žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Ovládam základy automechaničtiny, keďže štvorkolesové zlatíčka boli vždy prvoradé, ale nepohrdnem ani rýchlejšou motorkou. Okrem toho ma baví najmä futbal a keďže som z Kysúc, tak aj hory a turistika.

Pridajte komentár