Tesla Gigafactory 1 je najväčším výrobcom batérií na svete. A bude rásť

6

Je tomu cca rok, čo Tesla oznámila, že Tesla Gigafactory 1 je síce hotová len 30 %, no napriek tomu ide o továreň, ktorá vyprodukuje najväčší objem li-ion batérií na svete. A aktuálne sa dozvedáme, že jej výrobná kapacita sa bude masívne navyšovať.

Továreň Tesla Gigafactory 1, ktorá sa nachádza v americkom štáte Nevada, buduje Tesla spoločne s Panasonicom, ktorý do nej spočiatku investoval 1,6 miliardy dolárov. Napriek tomu, že nie je dokončená, obe spoločnosti v nej už roky vyrábajú batérie a pohonné jednotky pre elektromobily Tesla.

V decembri 2018 sa Tesla nechala počuť, že Gigafactory 1 je najväčšou továrňou na výrobu li-ion batérií. V apríli priniesol portál Nikkei správu, že Panasonic pozastavil investície do plánovaného rozširovania výroby. V tom čase mala továreň dosahovať produkciu batérií na úrovni 35 GWh ročne.

Zvýšenie produkcie na 54 GWh/rok

„Partnerské problémy“ spoločností Tesla a Panasonic napokon neumožnili naplniť pôvodný plán s navýšením výroby na 54 GWh ročne do konca roka 2020. Aktuálne však Financial Times (via Electrek) informuje, že Panasonic sa chystá zvýšiť produkciu na plánovaných 54 GWh za rok.

Financial Times po rozhovore s Panasonicom uviedol: „Na vybudovanie (potrebného) tímu spoločnosť Panasonic najala chemických inžinierov z iných ako batériových sektorov (kvôli problémom s nájdením vhodných zamestnancov) a vyškolila ich na prácu s li-ion batériami. Tím teraz tvorí 3 000 ľudí, ktorí obsluhujú stroje a 200 technických asistentov z Japonska, ktorí sa starajú o 24-hodinovú prevádzku denne počas 365 dní v roku.“

Allan Swan, vedúci americkej výrobnej jednotky Panasonic v Tesla Gigafactory 1 pritom uviedol, že zvýšenie produkcie na 54 GWh by teraz namalo byť také ťažké, pretože už vedia ako na to.

Tesla Gigafactory 1 sa aktuálne rozprestiera na ploche viac ako 500 000 m², pričom celková plocha pozemku predstavuje 13 miliónov m². Po dokončení má mať rozlohu 1,26 miliónov m², vďaka čomu sa má stať priemyselnou stavbou s najväčším pôdorysom na svete. Na dĺžku bude merať cca 1,1 km.

Batérie pre vyše 700 000 áut ročne

Vo finále by mala byť Gigafactory 1 schopná produkovať batérie s celkovým objemom až 150 GWh ročne, čo by vystačilo na 2 mil. vozidiel so 75 kWh batériou. Najbližšie plánovaných 54 GWh by zas umožnilo výrobu cca 700 000 vozidiel so 75 kWh batériou za rok. Tesla však potrebuje batériové články nielen do elektromobilov, ale aj svojich energetických produktov Powerwall, Powerpack a Megapack.

Zdá sa pritom, že Tesla má v oblasti výroby batérií ďaleko ambicióznejšie plány. Batériové články chce totiž vyrábať svojpomocne, a to v objemoch, ktoré naznačujú, že nielen pre vlastné potreby.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Gigafactory 1: Najväčšie zaujímavosti
Tesla si dala patentovať batériu s „lepším výkonom, životnosťou a cenou“
Tesla nasadí na Aljaške obrovskú „batériu“, ktorá pomôže tamojšej elektrickej sieti

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Tie čísla sú neuveriteľné. Elon Musk sa jednoducho zapíše do dejín.
    Raz, keď my tu už nebudeme, sa budú o ňom deti učiť:
    To bol človek, ktorý sa začiatkom 21. storočia mimoriadne pričinil o odvrátenie…

Pridajte komentár