Európska továreň Tesly sa nemá oneskoriť o polroka, tvrdí miestny minister

9

Svet obletela správa, že spustenie výroby v európskej továrni Tesla „Giga Berlin“ sa má oneskoriť o 6 mesiacov, čo by znamenalo aj výrazné oneskorenie príchodu Modelu Y na európsky trh. Brandenburský minister hospodárstva Jörg Steinbach však nerozumie, odkiaľ sa táto informácia vzala a pripúšťa možné miernejšie zdržanie.

Nemecká publikácia Automobilwoche nedávno uviedla, že tzv. Giga Berlin, ktorá sa buduje v Grünheide pri Berlíne, spustí výrobu až v januári budúceho roku. A to by určite nepotešilo európskych záujemcov o elektromobil Tesla Model Y, pretože tento model bude pre európsky trh vyrábať len táto továreň.

Automobilwoche sa odvoláva na kruhy blízke Elonovi Muskovi, podľa ktorých dal šéf Tesly tímu okolo Giga Berlin polroka navyše. Pôvodný plán pritom hovorí o spustení výroby v júli tohto roku. Za možným oneskorením údajne môžu stáť obmedzenia súvisiace s batériovými článkami.

Ako už vieme, „európska“ Tesla Model Y bude špecifická tým, že bude používať nové batériové články 4680. Tie sa budú na začiatok dovážať z nového pilotného závodu Tesly vo Fremonte. Elon Musk pritom nedávno uviedol, že nie sú zatiaľ schopní prejsť z „R&D/pilotnej fázy“ k objemovej výrobe. Dodal, však že sú zrejme veľmi blízko k dosiahnutiu tohto bodu a že už objednali zariadenia na výrobu batérií pre závody Giga Berlin a Giga Texas.

Nielen Steinbach tvrdí iné

Brandenburský minister hospodárstva Jörg Steinbach aktuálne reaguje na správy o 6-mesačnom oneskorení spustenia výroby v Giga Berlín nasledovne. „Nemám potuchy, ako niekto prišiel na polročné oneskorenie. Ak sa nestane nič neobvyklé, stále očakávam spustenie produkcie koncom leta alebo začiatkom jesene,“ uviedol Steinbach pre Teslarati. Tamojší minister teda naznačil možné oneskorenie, ale rozhodne nie o 6 mesiacov.

Teslarati pritom poukazuje na Muskove slová z minulého týždňa, ktoré povedal v rámci zverejnenia hospodárskych výsledkov Tesly za Q1/2021. Uviedol totiž, že továrne Giga Berlin a Giga Texas postupujú dobre a očakáva, že počiatočná limitovaná výroba v nich bude spustená tento rok.

No a keď sa aktuálne pozrieme na európske konfigurátory Modelu Y, vyplýva z nich, že Tesla odhaduje prvotné dodávky vozidiel k zákazníkom na koniec tohto roku. Od spustenia výroby pritom bežne trvá niekoľko mesiacov,  kým Tesla začne dodávať svoje nové elektromobily.

Nuž, uvidíme. Informácie o polročnom zdržaní však zrejme zatiaľ treba brať s rezervou a zároveň by sme mali počítať s možným oneskorením, čo by v prípade Tesly nebolo ničím neobvyklým.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly vyrábané v Európe dostanú unikátne farby vďaka „najpokročilejšej lakovni na svete“
V Európe vyrábaná Tesla Model Y bude vybavená novou štrukturálnou batériou
Tesla ukázala vizualizáciu nemeckej továrne. Jej plán sa zmenil

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

   • Áno, tí čo zaspali na vavrínoch, zaslúžia si bodnúť do slabín! Dúfam však, že sa primerane spamätajú. Inak by to bola skutočná tragédia pre Európu, ale aj iné svetadiely. Takto v minulosti vymreli celé civilizácie, a bol by som nerád, keby aj tá naša! Už som si zvykol ! 🙂 …

   • Človeče „anonym“, v akom časovom pásme to žiješ! Ja som Ti odpovedal 1 1/2 hod. skôr, ako si napísal Tvoj komentár !!!

 1. Nemeckí byrokrati robia problémy, Elon im už napísal protestný list. Aj občianski aktivisti píšu sťažnosti a brzdia, ako sa len dá. Mohol ísť s tou Giga radšej k nám, Giga middle Europe v priemyselnom parku Košice a mohli si s USA železiarňami padnúť do náručia.

  • FreeEnergy789 on

   to by musel niekto od nás sofistikovane lobbovať, a na to nemáme. Lebo tí , čo by to dokázali, na SK nežijú. Napríklad taký Andrej Karpathy. A ešte sa tuším narodil aj v Košiciach.

   • Andrej Karpathy žije priamo v Tesle, takže by na porade mohol Elona upozorniť na rodnú krajinku s priemyselným parkom pri U.S. Steel. Napíšte mu niekto, ja hovorím len nemecky.

Pridajte komentár