V európskej továrni Tesly sa budú vyrábať aj „úplne nové batérie“

0

Začiatkom mesiaca sa objavili informácie, že v nových dokumentoch k rozostavanej európskej továrni Tesla Giga Berlin nie je zmienka o tamojšej výrobe batérií. Aktuálne však už vieme, že Tesla bude vyrábať batériové články aj v Nemecku. A tie budú mať „úplne novú technológiu“.

Tesla bude vo svojej prvej európskej „Gigafactory“ vyrábať aj batérie, tak ako sa pôvodne predpokladalo. Počas konferenčného hovoru s investormi Tesly to nedávno potvrdil Elon Musk. A aktuálne sme sa dozvedeli aj to, čo zrejme stojí za infomáciami zo začiatku mesiaca, ktoré hovorili o opaku.

Výroba batérií je naplánovaná v rámci druhej fázy výstavby továrne Giga Berlin, a tak sa zmienka o nej nenachádzala vo verejne dostupných dokumentoch, ktoré sa vzťahujú k prvej fáze.

Brandenburský minister hospodárstva Jörg Steinbach aktuálne prichádza so zaujímavou, aj keď nie až tak prekvapujúcou informáciou. Pre portál Rbb24 totiž uviedol, že v Tesla Giga Berlin sa budú vyrábať „úplne nové batérie“, píše Teslarati.

Dodal, že nová batériová technológia prinesie menšie ako doteraz vyrábané batériové články, ktoré budú mať vyššiu energetickú hustotu. To znamená, že batéria ponúkne rovnakú kapacitu pri menšej veľkosti, resp. väčšiu kapacitu pri rovnakej veľkosti. Je pritom možné, že to isté bude platiť aj v súvislosti so vzťahom medzi kapacitou a hmotnosťou.

Pravdepodobné je tiež to, že pôjde o novú generáciu batérie Tesla, ktorej predstavenie sa očakáva 22. septembra v rámci „Tesla Battery Day“. Na základe doterajších vyjadrení Elona Muska by mala okrem spomínanej vyššej hustoty ponúknuť aj vynikajúcu životnosť, a to 1 600 000 km pri použití v elektromobiloch Tesla.

Odborníci tiež očakávajú nižšie výrobné náklady, a to vďaka novým technológiám, za ktorými by malo stáť Teslou podporované laboratórium Jeffa Dahna a jeho tímu, ako aj technológie získané akvizíciami spoločností Maxwell, SilLion či Hibar Systems.

Najskôr výrobná linka a lakovňa

Čo sa týka nemeckej továrne Tesly, tá by mohla podľa doterajších správ začať s výrobou prvých elektromobilov (spočiatku Model Y) okolo polovice budúceho roka. V rámci prvej fázy výstavby bude vybudovaná výrobná linka na vozidlá a lakovňa. Výroba batérií pribudne neskôr, aj preto, že vyžaduje nové povolenia.

Je teda pravdepodobné, že minimálne spočiatku vyrábané elektromobily Tesla Model Y nebudú vybavené novými lokálne produkovanými batériovými článkami. Sme pritom veľmi zvedaví, ako Tesla vyrieši celý svoj nový batériový „ekosystém“, ktorý sa chystá prezentovať na spomínanom „Battery Day“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová továreň Tesly bude „ekologickým rajom otvoreným pre verejnosť“
Tesla Model Y vyrábaná v Európe bude karosárskou revolúciou, hovorí Musk
Tesla potvrdila existenciu „utajovaného“ batériového projektu Roadrunner

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár